آمار ابتلا به فشار خون همدانی ها پایین تر از میانگین کشوری است

همدان- ایرنا- سرپرست امور بهداشتی دانشگاه ابن سینای همدان با بیان اینکه ابتلا به فشار خون شهروندان همدانی کمتر از سایر استان‌ها است گفت: بیشترین میزان ابتلا به فشارخون بالا در سطح استان مربوط به نهاوند است.

منوچهر کرمی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پیش ابتلا به فشار خون در استان همدان بالا است عنوان کرد: جامعه هدف پویش ملی کنترل فشار خون تمامی افراد بالای ۳۰ سال، مادران باردار و بیماران کلیوی هستند که از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه زیر پوشش این طرح قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: ۸۵۰ هزار نفر در استان همدان باید زیر پوشش این طرح قرار بگیرند که سهم روستاییان ۳۲۰ هزار و جامعه شهری ۵۳۰ هزار تن است که تاکنون بیش از ۵۱ درصد این میزان زیر پوشش قرار گرفتند.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان بیان کرد: سه شهرستان به دلیل تراکم جمعیتی بالا در سنجش فشار خون عقب تر هستند اما در مجموع در شرایط خوبی در سطح کشور قرار داریم.
کرمی درباره آخرین وضعیت پوشش سنجش فشارخون اضافه کرد: ۷۳ درصد مردم فامنین، ۶۷.۷ درصد مردم رزن، ۶۵ درصد مردم کبودراهنگ، ۶۱ درصد تویسرکانی ها، ۶۰.۵ درصد مردم بهار، ۵۶.۳ اهالی ملایر، ۴۷ درصد مردم نهاوند و ۴۱ درصد مردم همدان و به طور میانگین ۵۱.۶ درصد مردم این استان زیر پوشش طرح ملی فشار خون قرار گرفتند.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان گفت: میانگین مصرف نمک در کشور ۱۲ گرم برای هر فرد است که اگر سه گرم از غذای هر فرد کاسته شود مساله فشارخون به طور کامل کنترل و مدیریت خواهد شد.
کرمی بیان کرد: فشارخون افراد پس از سنجش در سامانه سیب ثبت شده تا در روند سلامتی فرد ارزیابی شود البته چون فشار ۲۳ روی ۱۳ فشارخون بدخیم است اگر کسی مبتلا باشد بی درنگ برای درمان و بستری شدن پیگیری می کنیم.

وی از رسانه ها خواست تا در راستای ارتقای سواد سلامت مردم و خود مراقبتی نقش موثری ایفا کنند چرا که می توانند با ورود به ابعاد مختلف حوزه بهداشت، به صورت تخصصی در اطلاع رسانی عرصه های یاد شده همت گمارند.

۷۵۲۶/‏۲۰۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =