تاکنون ۱۳ میلیون سنجش فشار خون در پرونده الکترونیک سلامت به ثبت رسیده است

تهران- ایرنا- معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون ۱۳ میلیون سنجش فشار خون در سامانه پرونده الکترونیک سلامت به ثبت رسیده و به دلیل ایجاد دسترسی مردم به این پویش، ۱۳ هزار ایستگاه سیار نیز پیش بینی شده و ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ثبت فشار خون نیز در این ایستگاه‌ها انجام شده است.

به گزارش وزارت بهداشت، علی رضا رئیسی روز سه شنبه در مراسم آغاز استقرار پرونده الکترونیک سلامت و دیدار رئیس جمهوری با مدیران ارشد نظام سلامت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، درباره روند اجرای پویش ملی کنترل فشار خون، افزود: ۹ درصد از افرادی که در پویش ملی کنترل فشار خون شرکت کرده‌اند، تشخیص داده شده که به پرفشاری خون مبتلا هستند و از این موضوع بی اطلاع بودند. در این طرح ملی، فشار خون تمامی افراد بالای ۳۰ سال کشور در ۲۶ هزار پایگاه و مرکز بهداشتی و درمانی در سطح کشور سنجیده و در سامانه به ثبت می‌رسد.

وی ادامه داد: با راه اندازی سامانه خوداظهاری، افراد می‌توانند فشار خون خود را اندازه گیری و ثبت کنند. همچنین با طراحی سامانه‌ای روی تلفن همراه، افراد می‌توانند فشار خون خود را به صورت خوداظهاری ثبت کنند.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: هر شهروندی که در این پویش ملی شرکت کرده و فشار خونش مورد سنجش قرار گرفته باشد، یک پیامک دریافت می‌کند و از طریق آن پیامک، اگر نیاز به ارجاع و پیگیری بعدی داشته باشد، مطلع شده و مجدد مراجعه خواهد کرد.

۴۱.۵ درصد مراجعه کنندگان در معرض ابتلا به فشار خون قرار دارند

ٰ رئیسی اظهار داشت: بر اساس آمارهای ثبت شده تا این لحظه ۴۱.۵ درصد از افراد مراجعه کننده در این پویش ملی در معرض ابتلا به فشار خون قرار دارند و این افراد باید سبک زندگی و نوع تغذیه خود را اصلاح کنند. در این زمینه آموزش‌های لازم توسط مراقبان بهداشت ارائه می‌شود. یکی از مهمترین ویژگی‌های پرونده الکترونیک سلامت، رصد کل کشور به صورت همزمان است.

مشارکت مردم در پویش فشار خون مطلوب بوده است

وی بیان کرد: در زمینه راه اندازی پویش ملی کنترل فشار خون، بخش خصوصی، بیمارستان‌ها، هلال احمر و داروخانه‌ها مشارکت خوبی داشته‌اند. این طرح از ۱۷ خرداد ماه آغاز شده و تا ۱۵ تیر ماه ادامه دارد و تا پایان طرح، باید ۲۰ میلیون نفر بیمار مبتلا به فشار خون بالا شناسایی و ثبت شود. در حال حاضر روزانه یک میلیون نفر مورد جدید ثبت می‌شوند و این موضوع نشان می‌دهد به هدفی که مشخص کرده‌ایم، نزدیک می‌شویم.

رئیسی افزود: میزان مشارکت مردم در این پویش مطلوب بوده است. افراد بالای ۳۰ سال، مادران باردار و افرادی که دچار مشکلات کلیوی هستند، گروه هدف ما در این طرح ملی محسوب می‌شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره سامانه نظرسنجی آنلاین نیز بیان کرد: تاکنون ۱۲۷ میلیون نظرسنجی انجام داده‌ایم و ۲۰ میلیون نفر نیز پاسخ نظرسنجی‌ها را داده‌اند. ۹۷.۱ درصد از خدمات طرح رضایت داشته و ۲.۸ رضایت نداشته‌اند. از افرادی که رضایت ندارند، علت نارضایتی آنها پرسیده می‌شود و از این طریق مشکلات طرح را برطرف می کنیم. در واقع تنها حوزه ای هستیم که خود را در معرض قضاوت آنلاین مردم قرار داده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =