رئیس خانه معدن: بهره گیری از فناوری روز در معادن یک ضرورت است

تهران- ایرنا- رئیس خانه معدن ایران گفت: امروز بهره گیری از فناوری روز و ماشین آلات جدید به منظور ارتقای بهره وری در معادن به عنوان یک ضرورت مورد تاکید اهل حرفه است.

محمد رضا بهرامن روز سه شنبه پیش از امضای تفاهمنامه همکاری های دوجانبه با مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در محل این مرکز اظهار داشت: اکنون کشورهای معدنی جهان در اندیشه استفاده از مواد معدنی پایین دستی است و این موضوع مهم در ایران هیچگاه مورد توجه قرار نگرفته است.

جمهوری اسلامی ایران با شناسایی ۶۸ نوع ماده معدنی و ذخیره ای بالغ بر ۶۰ میلیارد تن از نظر تنوع مواد معدنی و ذخیره شناسایی شده به ترتیب در رده های دهم و پانزدهم جهان قرار دارد.

همچنین شماری از معادن ایران از جمله مس سرچشمه (کرمان)، سنگ آهن گل گهر (کرمان)، سرب و روی مهدی آباد (یزد)، سنگ اهن چادر ملو (یزد) در اندازه های جهانی قرار دارد.

رئیس خانه معدن ایران از مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی به عنوان یک سرمایه ملی یاد کرد که نیاز است تا خیلی از فعالیت های بخش معدن را در مسیر اهداف پیش بینی شده، هدایت کند.

سازمان ایمیدرو امسال توسعه فعالیت های اکتشافی در گستره ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع را آغاز کرده که همکاری مرکز یاد شده به عنوان نقش پشتیبان می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

پارسال ۲۷ هزار نمونه در مرکز مزبور مورد آنالیز قرار گرفته تا نوع مواد معدنی شناسایی و زمینه استخراج را فراهم سازد.

بهرامن خاطرنشان ساخت: امروز دیگر به بخش معدن نگاه سنتی وجود ندارد، بنابراین با رویکرد آموزشی مسیر و روند فعالیت‌ها باید نسبت به گذشته متحول شود.

سال گذشته براساس آمارهای وزارت صنعت، بالغ بر ۴۶۰ میلیون تن مواد معدنی از پنج هزار و ۵۰۰ معدن فعال استخراج شد.

رئیس خانه معدن ایران ابراز امیدواری کرد: تفاهمنامه با مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران زمینه بهبود استخراج و رونق بهره برداری از معادن را فراهم سازد.

وزارت صنعت برنامه احیای ۵۰۰ معدن کوچک را در یک دوره پنج ساله برنامه ریزی کرده که موجب اشتغال ۲۵ هزار نفر را فراهم سازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =