۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۳
کد خبرنگار: 2011
کد خبر: 83369607
۰ نفر

برچسب‌ها

خشم عبری- عربی از عقب نشینی ترامپ

تهران- ایرنا- عقب نشینی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از رویارویی نظامی با ایران، دشمنان منطقه ای تهران را خشمگین ساخته است؛ طرف هایی که سود خود را در افزایش تنش بین تهران- واشنگتن می بینند و در دولت ترامپ با موضع گیری های خصمانه، آتش بیار معرکه شده اند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، از نیمه دوم اردیبهشت ماه امسال تاکنون به دلایلی چون افزایش حضور نظامیان و جنگ افزارهای آمریکایی در آب های خلیج فارس و به موازات آن اقدامات خرابکارانه مشکوک در این منطقه هر روز بر ناامنی این پهنه جغرافیایی افزوده شده است.

در همین بازه زمانی حدود چهل روزه دست کم چهار رخداد بسترساز تشدید تنش ها بین تهران و واشنگتن شده است که به ترتیب انفجار کشتی های تجاری و نفتی در بندر فجیره امارات، حمله موشکی به سفارت آمریکا در عراق، عملیات خرابکارانه علیه دو نفتکش در دریای عمان و در آخر سرنگونی پهپاد آمریکایی از آن جمله اند.

در همه رخدادهای یاد شده دشمنان منطقه ای ایران همچون رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات و غیره انگشت اتهام خود را به سمت ایران نشانه رفته اند تا بلکه در دولت ترامپ، هزینه مقابله با ایران را بر دوش ایالات متحده بیافکنند؛ امکانی که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری قبلی این کشور فراهم نبود.‌ دشمنان منطقه ای ایران همچون رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات و غیره انگشت اتهام خود را به سمت ایران نشانه رفته اند تا بلکه در دولت ترامپ، هزینه مقابله با ایران را بر دوش ایالات متحده بیافکنند؛ امکانی که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری قبلی این کشور فراهم نبود.

به عنوان نمونه عربستان سعودی یکی از بازیگران منطقه ای است که آشکارا از سیاست های ضدایرانی ترامپ حمایت می کند. پس از اینکه آمریکا سپاه در فهرست گروه های تروریستی مد نظر وزارت امور خارجه گنجاند، این اقدام با استقبال آل سعود مواجه شد و وزارت خارجه عربستان با انتشار بیانیه ای، خشنودی خود را از این تصمیم اعلام داشت. در جریان حمله به نفت کش ها در بندر فجیره و دریای عمان نیز عربستانی ها مستقیماً آن را به ایران نسبت دادند.

حمله روز پنجشنبه ۳۰ خردادماه پدافند هوایی سپاه پاسداران به پهپاد آمریکایی «گلوبال هاوک»، بیش از پیش امید این بازیگران منطقه را برای رویارویی نظامی ایران و آمریکا بالا برد؛ هیجانی لحظه ای که فوراً به دنبال موضع گیری نرم ترامپ فروکش کرد.

ترامپ در جریان نشست خبری مشترک با «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا با بیان اینکه «باورش سخت است که حمله به پهپاد عمدی بوده»، افزود: احتمالاً یک نفر به اشتباه این کار را انجام داده است. بی تردید صحبت های ترامپ، موضع گیری مورد انتظار دشمنان منطقه ای نبود.

در همین ارتباط وبسایت شبکه «الجریره» در گزارشی به عصبانیت برخی کشورهای عربی از عقب نشینی ترامپ اشاره کرده و نوشته است که «عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.»

رژیم صهیونیستی نیز مواضعی مشابه سعودی ها در ارتباط با ایران دارد. در دولت اوباما به دلیل مذاکرات هسته ای و دستیابی به برجام، واشنگتن و تل آویو روابط تیره ای را تجربه کردند اما در دولت ترامپ اوضاع بکلی دگرگون شد تا جایی که ترامپ برای حمایت از اسرائیل اقدامات زیادی انجام داد که انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس و خروج از پیمان یونسکو تنها دو مورد آنها بود.

بنابراین عقب نشینی ترامپ در مقابل ایران، اقدام مورد مطابق انتظار مقامات رژیم صهیونیستی نیز نبود و «رادیو پیام اسرائیل» در گزارشی از ناخرسندی و نگرانی اسرائیلی ها خبر داد و نوشت: کارشناسان اسرائیلی ابراز نگرانی کردند که دودلی و تغییر تصمیم از جانب پرزیدنت ترامپ، ممکن است از جانب رژیم ایران به ضعف تعبیر شود و آن حکومت را در ادامه تعرضات و حتی گسترش بخشیدن به آنها گستاخ تر کند.

واژه «دو دلی» که در گزارش این تارنمای اسرائیلی به ترامپ نسبت داده می شود، همان «سردرگمی» و «سرگیجه» است که بیشتر کارشناسان در توصیف رفتار رئیس جمهوری امریکا با ایران به کار می برند.

واژه «دو دلی» که در گزارش این تارنمای اسرائیلی به ترامپ نسبت داده می شود، همان «سردرگمی» و «سرگیجه» است.

ترامپ از یک طرف بر مذاکره با ایران تاکید می ورزد و از طرف دیگر بر فشارهای اقتصادی خود می افزاید. این تاکتیک در طول چهل سال گذشته جواب نداده و بعد از این نیز جواب نخواهد داد. به باور ناظران فشار روز افزون بر ایران، تهران و واشنگتن را از میز مذاکرات احتمالی دور خواهد ساخت و برعکس آن یعنی لغو برخی تحریم ها، امیدها را برای تحقق خواسته ترامپ و انجام مذاکرات بالا خواهد برد.‌ به باور ناظران فشار روز افزون بر ایران، تهران و واشنگتن را از میز مذاکرات احتمالی دور خواهد ساخت و برعکس آن یعنی لغو برخی تحریم ها، امیدها را برای تحقق خواسته ترامپ و انجام مذاکرات بالا خواهد برد.

کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند که کشورهای متخاصم منطقه ای قادر به انداختن ترامپ در باتلاقی جدید نخواهند بود. به خصوص تجارب جنگ عراق و افغانستان، رئیس جمهوری آمریکا را از تبعات جنگی دیگر آگاه ساخته تا با تحریک و تشویق آنها، هزینه های مالی و جانی بر آمریکا تحمیل نکند.

ترامپ همواره در تصمیم گیری های خود بر جنبه هایی چون هزینه- فایده اقتصادی ناشی از آن توجه دارد. همان طور که در ارتباط با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با جدیت تمام خواستار پرداخت سهم اعضا شد در مسائل خاورمیانه نیز چنین دیدگاهی دارد.

تشدید تنش ها در آبهای خلیج فارس و دیگر نقاط خاورمیانه از آن جهت برای ترامپ اهمیت دارد که از آن به عنوان بازاری برای فروش سلاح های آمریکایی بهره می گیرد.

«کریس مورفی» سناتور دموکرات هفته گذشته به بیان اهمیت و فواید آشوب در خاورمیانه برای ترامپ پرداخته و تاکید کرده بود که «رئیس جمهوری آمریکا درصدد است به بهانه تهدید ایران و بدون مجوز کنگره به عربستان سعودی سلاح بفروشد»؛ واقعیتی که در گفت وگوی دیروز ترامپ با شبکه آمریکایی «ان بی سی» نیز نمایان بود.

ترامپ در این مصاحبه به تماس تلفنی خود با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی اشاره کرد. وی با بیان اینکه «ایالات متحده باید از عربستان سعودی که کشوری ثروتمند است، پول بگیرد»، گفت: بر خلاف گذشته که واشنگتن در قبال این حفاظت چیزی دریافت نمی کرد، حالا از این محافظت منفعت مالی می برد و عربستان سعودی ۴۰۰ میلیارد دلار از ما خرید می کند.

چشمان ترامپ در حالی به دلارهای نفتی عربستان دوخته شده که فروش تسلیحات به آل سعود به دنبال ترور «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی به دست ولیعهد این کشور و همچنین حملات مکرر ریاض به یمن به موضوعی چالشی بین کاخ سفید و کنگره تبدیل شده است.

چند روز پیش (جمعه ۳۱ خرداد) سناتورها به به ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان رای دادند تا بلکه جلوی فروش هشت میلیارد دلاری تسلیحات به عربستان را بگیرند؛ توافقی که ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری سعی در اجرایی سازی آن دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =