۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۵
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83369594
۱ نفر
تشکیل صندوق حمایت از مستأجران روی میز دولت

تهران- ایرنا- یک هفته بعد از اعلام بانک مسکن در خصوص بررسی طرح حمایت از بازار اجاره خانه و پرداخت وام به مستأجران؛ وزیر امور اقتصاد و دارایی از ارائه پیشنهادی به رئیس جمهوری برای تشکیل صندوق حمایت از مستأجران خبر داده است.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی از پیشنهاد جدید این وزارتخانه به رئیس جمهوری برای حمایت از مستأجران خبر داده و گفته است: راه اندازی صندوقی برای حمایت از مستأجران یکی از پیشنهاداتی است که برای رئیس جمهوری ارسال شده است.

وی گفته است: طرح ایجاد صندوق برای کمک به مستأجران برای اعطای وام جهت رهن منازل استیجاری اختصاص می‌یابد.

هفته گذشته بود که مدیر طرح و برنامه بانک بخش مسکن از برنامه‌ریزی این بانک برای تشکیل صندوق حمایت از مستأجران با هدف ساماندهی بازار اجاره‌بها خبر داد.

محمدحسن مرادی گفته بود: راه‌اندازی صندوق حمایت از مستأجران برای پرداخت تسهیلات اجاره مسکن به آن‌ها با تکیه بر منابع مردمی و پس‌اندازهای متقاضیان یکی از روش‌های مورد بررسی برای اجرای این کار است. به دلیل اینکه توازن بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و تولید مسکن استیجاری نیز به میزان کافی برای مردم انجام نشده، رشد قیمت خانه از مرز ۱۰۰ درصد عبور کرده و قیمت اجاره‌بها به یک دغدغه برای مستأجران تبدیل شده است

وی خبر داده بود که هنوز طرح حمایت از بازار اجاره و راه اندازی ساز و کار پرداخت تسهیلات به مستأجران در این بانک و دولت نهایی نشده است.

آن طور که به نظر می‌رسد راه‌اندازی صندوق حمایت از مستأجران با تکیه بر منابع مردمی و پس‌اندازهای متقاضیان یکی از روش‌های مورد بررسی برای اجرای این طرح است.

علاوه بر راه‌اندازی صندوق، روش دیگری که هم اکنون مورد بررسی و مطالعه قرار دارد افتتاح حساب برای متقاضیان به منظور استفاده از امکاناتی همچون دریافت سود سپرده گذاری با هدف توانمندسازی مالی به منظور افزایش توان پرداخت در بازار اجاره است؛ به این معنا که مستأجران بتوانند با پس‌انداز کردن مبالغی در بانک عامل بخش مسکن و دریافت سود، توانمندی مالی بیشتری برای حضور در بازار اجاره کسب کنند.

با این حال بر اساس اعلام بانک مسکن همه این مسیرها هم اکنون در مرحله ارزیابی و مطالعه قرار دارد و تاکنون طرح و برنامه‌ای در ارتباط با بازار اجاره در بانک نهایی نشده و به تصویب نرسیده است.

حسام عقبایی، نایب رئیس مشاوران املاک استان تهران پیش تر از ضرورت اعطای تسهیلات به مستأجران خبر داده بود.

وی گفته بود: به دلیل اینکه توازن بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و تولید مسکن استیجاری نیز به میزان کافی برای مردم انجام نشده، رشد قیمت خانه از مرز ۱۰۰ درصد عبور کرده و قیمت اجاره‌بها به یک دغدغه برای مستأجران تبدیل شده است. در این شرایط قطعاً دولت باید به مستأجر و خریدار یارانه پرداخت کند و با ارائه تسهیلات بانکی کمک کند که قدرت خرید مالکان و قدرت پرداخت ودیعه و اجاره مستأجران بالا برود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار اقتصاد