۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۶
کد خبرنگار: 1222
کد خبر: 83369579
۰ نفر

برچسب‌ها

شناسایی ۴۵ هزار معتاد در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی گفت: ۴۵ هزار معتاد در جمعیت عمومی این استان در بازه سنی ۱۵ تا ۶۰ شناسایی شده اند.

به گزارش ایرنا ولی الله حیاتی روز سه شنبه در نشستی خبری که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت: اعتیاد بلای خانمانسوز این استان است که ما در اعتیاد رتبه ششم کشور و در شیوع اعتیاد در جمعیت کارگری رتبه چهارم کشور را داریم.

وی افزود: ۷.۱ درصد از جمعیت استان معتاد هستند که از میانگین کشوری بالاتر است و همچنین شیوع اعتیاد در بین کارگران استان ۳۳ درصد و در بین دانش آموزان ۱.۸۲ درصد است.

وی با بیان اینکه برای مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد باید در مسیر اجتماعی کردن آن گام برداریم، افزود: در آموزش توانمندسازی نیاز به گام‌های محکم‌تری داریم که به دستور استاندار در این خصوص ۲ سند تهیه شده است که با اجرای آن چراغ راه مبارزه همه جانبه با مواد مخدر را روشن خواهد شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: استان ما ششمین استان جوان کشور است و به تبع آن در حوزه آسیب‌های اجتماعی بیش از دیگر استان‌ها در معرض خطر قرار داریم.

احمد ریواده با بیان اینکه در شاخص درمان، کاهش مرگ و میر معتادان را هم مد نظر داریم، افزود: در این شاخص توانسته‌ایم از رقم ۳۷ نفر در سال ۹۶ به رقم ۲۴ برسیم.

وی اظهار داشت: بر اساس طرح جامع مبارزه با مواد مخدر باید هر سال جمعیت معتادان ۵ درصد کاهش یابد که اکنون به این شاخص رسیده‌ایم و در این بخش ۳۵ درصد کاهش داریم.

وی نخستین عامل شناسایی شده اعتیاد را خانواده عنوان کرد و افزود: در هر خانواده‌ای که یک معتاد باشد کودکان نیز به سمت اعتیاد گرایش خواهند یافت و بر همین اساس اکنون حوزه آموزش‌های خود را به خانواده کشانده‌ایم.

وی دومین عامل گرایش به اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان را لذت جویی خواند و گفت: باید با ایجاد امکان دسترسی آسان به محیط‌های ورزشی و فرهنگی و هنری، زمینه‌های لذت جویی جوانان و دیگر افراد جامعه به این سمت کشیده شود.

ریواده، سن آغاز اعتیاد به مصرف مواد مخدر در خراسان شمالی را ۱۴ سال عنوان کرد و گفت: عمده مناطق جرم خیز استان نیز شناسایی شده است.

وی در مورد وضعیت شیروان به لحاظ اعتیاد و مقایسه آن با سایر شهرستان‌های خراسان شمالی، افزود: آمار اعتیاد در شیروان به این جهت حاد بیان می‌شود که تنها مرکز نگهداری مجرمان معتاد در زندان شیروان است و به همین سبب آمار شیروان در زمینه اعتیاد و مواد مخدر بالاتر از دیگر شهرستان‌های خراسان شمالی است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

رتبه خراسان شمالی در سوء مصرف مواد مخدر ششم کشور است.

۱۰ درصد معتادان این استان را زنان تشکیل می‌دهند.

ب / ‏۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =