۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۵
کد خبرنگار: 857
کد خبر: 83369497
۱ نفر

برچسب‌ها

۲۵ درصد آب شهری استان اردبیل هدر می رود

اردبیل- ایرنا- سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری استان اردبیل گفت: حدود ۲۵ درصد از آب آشامیدنی تولیدی شهری در این استان هدر رفته و از چرخه مصرف خارج می شود.

به گزارش ایرنا، فرامرز بهنژاد روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگاران، میانگین جهانی هدر رفت آب را حدود ۱۸ درصد ذکر کرد و گفت: میانگین هدر رفت آب در استان اردبیل کمی بیش از میانگین کشوری بوده و بخش اعظمی از امر به علت فرسودگی شبکه انتقال و توزیع، انشعابات غیرمجاز اتفاق می افتد.

وی افزود: مجموع حجم آب تولیدی آب در استان اردبیل سالانه ۸۰ میلیون متر مکعب است که ۶۰ میلیون متر مکعب از این میزان به فروش رفته و ۲۵ درصد بقیه که حدود ۲۰ میلیون متر مکعب است، بدون درآمد و هدر رفت محسوب می شود.

او گفت: هزینه تولید هر متر مکعب آب آشامیدنی شهری بر اساس آخرین برآورد که سال گذشته انجام شده، حدود ۲۰ هزار ریال است ولی با این حال هم اکنون هر متر مکعب آب آشامیدنی در این استان بین سه هزار تا پنج هزار ریال به فروش می رسد و مابقی آن یارانه دولت برای شهروندان است.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری استان اردبیل همچنین بیان کرد: در هر ثانیه ۴۳۶ متر مکعب آب در شبانه روز در استان تولید شده و در ۸۱ مخزن ذخیره شده و به مصرف می رسد.

وی خواستار رعایت الگوی مصرف آب در سطح استان شد و گفت: سرانه مصرف آب برای شهر شهروند ۱۵ متر مکعب در ماه تعیین شده است.

بهنژاد تعداد کل مشترکان آب شهری را ۳۲۹ هزار مشترک اعلام و اضافه کرد: ۲۶ منطقه شهری استان با ۸۹۲ هزار جمعیت تحت پوشش شبکه آبرسانی با پوشش ۱۰۰ درصدی قرار دارند.

وی بیان کرد: علاوه بر سدهای مورد استفاده، بخشی از آب مناطق شهری استان از ۵۲ حلقه چاه آب و ۱۲ رشته چشمه تامین می شود.

وی افزود: حداکثر میزان تولید سالانه آب آشامیدنی شهری در استان اردبیل حدود ۹۸ میلیون متر مکعب و ظرفیت ایستگاه های پمپاز قابل استفاده برای تامین آب آشامیدنی مناطق شهری استان نیز ۴۳۶ متر مکعب در هر شبانه روز است.

۱۹۰۵/‏۶۰۱۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =