خانواده‌ها باید نسبت به عدم استفاده از سرویس رسمی مدارس تعهد بدهند

ساری - ایرنا - رئیس اداره انجمن اولیای استان مازندران گفت: بر اساس دستورالعمل کارگروه ماده ۱۸ سرویس مدارس ، از این پس خانواده‌هایی که استفاده از سرویس‌های رسمی مدارس برای جابه جایی دانش آموزان خود تمایل ندارند، باید در زمان ثبت نام به مدارس تعهد کتبی خود را اعلام کنند.

محسن یزدانیان روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: ثبت نام سال تحصیلی شروع شده و خانواده‌ها می‌توانند به راحتی با ورود به سامانه "سپند" نه تنها اقدام به ثبت نام کنند بلکه می‌توانند از شرایط، نوع خودرو و همچنین وضعیت راننده نیز مطلع شوند.

وی قوانین و مقررات بر سرویس‌های رسمی آموزش و پرورش را سختگیرانه و قابل اعتماد عنوان کرد و گفت: ایمنی دانش آموزان هدف اصلی سرویس‌های مدارس رسمی است و خانواده‌ها نباید به بهای امنیت دانش آموزان خود شده تن به خودروهای شخصی و آزادبرها بدهند.

رئیس انجمن اولیا و مربیان مازندران تاکید کرد: خانواده‌ها نباید به اشتباه تفاوت سرویس‌های مدارس رسمی و غیر رسمی را در بیمه بودن خودرو و هزینه ببینند، زیرا قوانین جا به جایی دانش آموزان بسیار سخت گیرانه تر و پیچیده‌تر است.

یزدانیان با ذکر یک مثال گفت: حتی سرویس‌های رسمی در هنگام حضور دانش آموز در خودرو حق سوخت گیری ندارند که این گونه تخلفات همواره از چشم والدین پنهان است.

به گفته او تصور و برداشت خانواده از سرویس‌های رسمی و غیر رسمی نا کافی است و باید همه و حتی دانش اموز نسبت به این آگاه سازی و مطالبه گری اقدام کنند.

آموزش و پرورش مسئولیتی در قبال سرویس مدارس غیررسمی ندارد

رئیس اداره انجمن اولیای استان مازندران اعلام کرد: مدارس و آموزش و پرورش هیچ مسئولیتی در قبال سرویس‌های غیر رسمی و آزادبرهای دانش آموزان قبول نمی‌کنند.

یزدانیان تاکید کرد سرویس‌های مجاز مدارس از فیلترها و کلاس‌های توجیهی خاصی می‌گذرند که متشکل از نیروهای انتظامی، پلیس راه و انجمن اولیا و مربیان، آموزش و پرورش و دیگر دستگاه‌ها هستند.

وی همچنین گفت: بر تمامی سرویس‌های رسمی مدارس نظارت مستمر و سخت گیرانه ای می‌شود که این نظارت در سرویس‌های شخصی امکان ندارد.

رئیس اداره انجمن و اولیا مازندران گفت که سرویس‌های رسمی از ظرفیت سرنشین مشخص بر اساس تعداد صندلی و همچنین بیمه ماشین و دانش آموزان برخوردار هستند و در صورت تخلف از انتقال دانش آموزان منع خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته با همکاری پلیس و نیروی انتظامی با چندین سرویس مدرسه که عمده تخلف آنان سوار کردن بیش از اندازه دانش آموز بود برخورد کردیم، افزود: به دلیل نظارت مستمر و فیلترهای انتخابی رانندگان، تخلفات از تعداد انگشتان دست نیز کمتر بود.

یزدانیان گفت : متأسفانه برخی از خانواده‌ها برای پرداخت مبلغ کمتری سرویس‌های آزادبر را انتخاب می‌کنند که هیچ گونه استانداردی در آنها رعایت نمی‌شود و نظارتی هم بر آنها نیست.

وی همچنین افزود: خانواده‌ها برای استفاده از سرویس‌های مجاز مدارس از طریق مدیر مدرسه و با ارسال نامه کتبی اقدام کنند.

رئیس انجمن اولیای استان مازندران افزود: در سال تحصیلی گذشته از حدود ۱۰ هزار دستگاه خودرو رسمی از جمله سواری، ون، مینی بوس و اتوبوس در سراسر استان استفاده کردیم.

استان مازندران ه ۵۳۸ هزار دانش آموز دارد که ۴۲۰ هزار نفر از آنها واجد استفاده از سرویس مدارس هستند.

۷۳۳۵/۱۸۹۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =