۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۲
کد خبرنگار: 2056
کد خبر: 83369473
۰ نفر

برچسب‌ها

بیشترین سهم سوغاتی مشهد نصیب چین می شود

مشهد- ایرنا- رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال گردش مالی سالانه تهیه سوغاتی در شهر مشهد است که عمده آن سهم کشور چین می شود.

احسان اصولی روز سه شنبه در نشست خبری با رسانه‌ها افزود: از طرفی امسال، سال رونق تولید است و صنایع دستی در ایجاد رونق اشتغال و اقتصاد شهر تأثیر گذار هستند و سوغاتی صنایع دستی، فرهنگ و هویت ما را به دیگران منتقل می‌کند.

وی ادامه داد: تاکنون چندین محل برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی با نرخ اجاره کم و یا رایگان در اختیار هنرمندان قرار گرفته شده است و به دنبال این هستیم که فضای ثابتی در حوزه گردشگری ایجاد کنیم تا تولیدی کارگاه‌های خانگی راحت تر به دست زائران برسد.

او اضافه کرد: در حال حاضر سالن تئاتر شهر که در پارک ملت است قدمت ۲۰ ساله دارد و این فضا به صورت مشارکت و مساوی در اختیار شهرداری مشهد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی است گرچه در حال حاضر تمام آن مجموعه در اختیار ارشاد است و شهرداری نمی‌تواند از آن استفاده کند.

وی تاکید کرد: شورای اسلامی شهر مشهد، شهردار را مکلف کرده است تا نسبت به بهره برداری ۵۰ درصدی سهم شهرداری مشهد از این سالن اقدام کند.

عضو شورای شهر مشهد با اشاره به برگزاری نمایش‌های خیابانی در سطح این شهر گفت: این شهر می تواند به عنوان کانون هنر ایران معرفی شود و سابقه اجرای نمایش‌های خیابانی در قالب پروژه‌های استقبال از بهار و اِلمانهای موقت این توانایی را نشان داد

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: با توجه به حضور زائران در این شهر سعی می‌شود تا فضاهای عمومی متناسب با نیاز زائران و مجاوران به گونه‌ای باشد تا خدمات شهری و ترافیکی مناسب مهیا شود.

اصولی افزود: همچنین برای استقبال از زائران دهه کرامت و ایام پایانی ماه صَفر، اعتبار مناسب برای ایجاد اماکن مورد نیاز با محوریت شهرداری مشهد دیده شده است.

وی با اشاره به حذف نام‌های تکراری معابر شهر مشهد ادامه داد: بسیاری از معابر شهری از قبل نام گذاری شده است و عده کثیری از مردم و ساکنان مناطق و خیابان‌ها مخالف تغییر نام هستند و در بحث نام‌گذاری محدودیت‌هایی داریم و راهکار آن حذف نام‌های تکراری است.

او اضافه کرد: در حال حاضر ۳۲ نام در بیش از ۹۰ معبر سطح شهر مشهد تکرار شده است و اگر بتوانیم نام معابر تکراری را آزاد کنیم امکان نام گذاری دوباره آنها در کمیسیون فرهنگی وجود دارد.

عضو شورای شهر مشهد گفت: شورای اسلامی شهر مشهد توجه ویژه‌ای به خانواده شهدای فاطمیون دارد چون مهاجران افغانستانی سال‌هاست که در شهر مشهد زندگی می‌کنند و با آن‌ها اشتراکات زبانی و فرهنگی زیادی داریم و با اینکه آنها تابعیت دیگری دارند ولی باید امکانات شهری برای آنها نیز در نظر گرفته شود.

اصولی افزود: همچنین در بین مهاجران افغانی چهره‌هایی فرهنگی نیز حضور دارند و در جلسات گذشته شورا مقرر شد فارغ از ملیت افراد هر کس با هر ملیت در هر کجای دنیا اقدامی در جهت معرفی و برجسته کردن شهر مشهد انجام داد می‌تواند دیپلم افتخار مشهد را دریافت کند.

وی به تصویب طرح خانه ادبیات در کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد اشاره کرد و گفت: مشهد به عنوان خاستگاه زبان فارسی شناخته می‌شود و ارزش ویژه ای در میان ادب دوستان دارد و مکان‌هایی نیز برای راه اندازی خانه ادبیات پیشنهاد شده است از جمله منزل مرحوم سید محمود فرخ خراسانی که در دهه ها ی ۴۰ و ۵۰ "انجمن ادبی فرخ " در آن مکان برگزار می‌شد.

اصولی به حمایت‌های وزیر ارشاد از این طرح اشاره کرد و افزود: وزیر ارشاد پیشنهاد کرد در صورت تملک و ایجاد خانه ادبیات در شهر مشهد، دفتر کانون زبان و ادبیات ایران به مشهد منتقل شود و در نشست آخر شورای شهر تاکید شد تا شهرداری در صورت نپذیرفتن نرخ کارشناسی آن منزل از طرف ورثه مرحوم فرخ، ظرف مدت یک ماه گزینه جدیدی را پیشنهاد دهد تا خانه ادبیات به زودی راه اندازی شود.

وی در خصوص انتخاب روز ملی مشهد گفت: شورای اسلامی شهر مشهد در حال بررسی گزینه‌های مختلف روز مشهد است و بر همین اساس این روز باید دارای ویژگی‌هایی باشد که تحت الشعاع یک رویداد دیگر نباشد و همچنین انتخاب این روز هم باید ریشه و سابقه تاریخی داشته باشد.

او با انتقاد از اعتبارات اختصاص یافته به آموزش فرهنگ شهروندی در مشهد افزود: در حال حاضر این اعتبار صَرف برنامه‌هایی بی تأثیر می‌شود و در برنامه‌های جدید شاخص را از اجرای برنامه به تغییر رفتار شهروندان برنامه ریزی کرده‌ایم تا شاهد تغییر رفتار آنها باشیم و بر همین اساس دو رفتار رعایت حق تقدم عابر پیاده و تفکیک زباله از مبدا در بازه زمانی سال ۹۸ در نظر گرفته شده است تا شاهد تغییر در رفتار شهروندان باشیم.

۲۰۳۰/‏۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =