پرداخت زکات در ماکو ۱.۵ برابر شد

ارومیه – ایرنا – مدیر کمیته امداد ماکو گفت: در سه ماهه اول سال جاری، چهار میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال زکات در این شهرستان جمع آوری شده که ۵۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

محمد محمدنژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سه ماهه اول سال گذشته زکات جمع آوری شده ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بود.

وی با اشاره به تقسیم بیش از ۷۵ درصد مبالغ جمع آوری شده زکات بین فقرا افزود: بقیه مبالغ هم برای احداث مساجد و حسینیه در این شهرستان هزینه می شود.

وی در خصوص عملکرد ستاد زکات در یک سال گذشته بیان کرد: در سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلون ریال زکات در استان جمع آوری و هزینه شده بود.

زکات در آذربایجان غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد.

زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاک آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می گیرد.

۷۱۳۲/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =