روسیه تحریم های جدید علیه ایران را سناریویی بد خواند

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه تحریم های آمریکا علیه رهبر انقلاب اسلامی، وزیر امور خارجه و جمعی از فرماندهان سپاه را اقدامی نادرست خواند و اعلام کرد که وضعیت بر اساس سناریوی بسیار بد پیش می رود.

به گزارش تاس، سرگئی لاوروف روز سه شنبه گفت: مسکو و واشنگتن تماس‌ها درباره اوضاع پیرامون ایران را ادامه خواهند داد.

وی پیش از این نیز با انتقاد از رویکرد آمریکا و اسراییل دربرابر ایران، تلاش برای منزوی کردن تهران و متهم کردن آن را غیرسازنده خوانده بود.

لاوروف گفت: ما بر این باوریم که اسراییل و آمریکا نگران ایران و نه فقط در سوریه بلکه در کل منطقه و در حوزه جغرافیایی وسیع تر هستند.
وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: این گونه رویکرد را غیرسازنده می دانیم و تمرکز دادن همه سیاست های خود در منطقه برای مبارزه با یک کشور و منزوی کردن آن و متهم کردن این کشور به اتهامات مختلف و خودداری از انجام تحقیقات در حوادث مختلف غیرسازنده است.
لاوروف افزود: همان گونه که من گفتم ما خواهان گفت وگو بین کشورهای عربی با ایران ازجمله در مساله اعتمادسازی و تامین امنیت خلیج فارس هستیم.
وی ادامه داد: ما سیر اوضاع در این منطقه و در کشور سوریه را بسیار خطرناک می دانیم؛ تلاش ها برای تبدیل سوریه به میدان رویارویی ایران و اسراییل و شیعیان و سنی ها بد است.این رویکرد فقط بحران را تشدید می کند.
لاوروف خاطرنشان کرد که طرف روسی در نشست سه جانبه روسیه، آمریکا و اسراییل بر ضرورت تمرکز بر اجرای مفاد قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تاکید خواهد کرد که در آن در وهله نخست خواستار احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و واگذاری تعیین راه حل ها برای حل و فصل سیاسی تمام مسائل سوریه به ملت این کشور شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: ما با موافقت دولت سوریه به این اقدامات می پردازیم و به همان گونه ایران نیز در این کشور حضور دارد و به مبارزه با تروریسم بر اساس قانونی و با دعوت دولت قانونی این کشور کمک می کند.
وی ادامه داد: این موضع ما در دیدارها در اورشلیم (بیت المقدس) و در سایر مذاکرات درخصوص مساله سوریه خواهد بود. همه شرکای خود را که به موضع ما علاقه مند می شوند متقاعد می کنیم که باید از طریق گفت وگو و نه تلاش برای گرایش های جدایی طلبانه در بخش های مختلف سوریه یا منع روابط خارجی برای دولت مرکزی دمشق اقدام کنند.

**شواهدی دال بر دست داشتن ایران در حادثه نفتکش ها در دست نیست
وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهار داشت: هیچ گونه مدرک یا شاهدی که دست داشتن ایران در حادثه تانکرهای نفتکش در دریای عمان را اثبات کند، وجود ندارد.
وی افزود: ما شدیداً مخالف آن هستیم که بدون شواهد کسی را متهم کنند و می خواهیم که به دقیق ترین صورت همه اتهاماتی که در مورد حمله به این تانکرها و تانکرهایی که در ماه می وارد شده مورد تحقیق قرار گیرد.
لاوروف خاطرنشان کرد: عکس ها و فیلم ویدئویی که درباره حادثه تانکرها در دریای عمان از سوی آمریکا منتشر شده مبهم است و به عنوان شواهد انکارناپذیر ازسوی کارشناسان نه فقط در روسیه و اروپا بلکه در خود آمریکا پذیرفته نمی شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: مدرک اثبات کننده که در پشت سر این حوادث دولتی و نه گروهی قرار گرفته است هیچکس دریافت نکرد.

**تماس ها بین روسیه و آمریکا درباره اوضاع خلیج فارس
لاوروف گفت: تماس ها بین مسکو و واشنگتن درباره ایران و اوضاع منطقه خلیج فارس جریان دارد.
وزیر خارجه روسیه این تماس ها درباره ایران و سایر مسائل منطقه و اوضاع خلیج فارس ازجمله در شورای امنیت سازمان ملل جریان دارد.
وی یاداوری کرد: در این روزها نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه در اسراییل بسر می برد و به پیشنهاد نخست وزیر اسراییل دیدار سه جانبه با همتایان آمریکایی و اسراییلی خود داشت و در آن ازجمله موضوع ایران بررسی شد.

**دولت گرجستان احساسات ضدروسی را برمی انگیزد
لاوروف در ادامه سخنان خود دولت گرجستان را متهم کرد که روحیه و احساسات ضدروسی در جامعه این کشور برمی انگیزد.
وی افزود: البته اظهارات سالومه زورابیشویلی رئیس جمهوری گرجستان به بهبودی رفتار با شهروندان روسیه در گرجستان هیچ کمکی نمی کند. این شخص ملی گرایان افراطی و روحیه ضدروسی را تحریک می کند.

**شرایط پرداخت حق عضویت روسیه به شورای اروپا
وزیر خارجه روسیه درباره پرداخت حق عضویت تعویق افتاده این کشور به شورای اروپا که گفته می شود به حدود ۶۰ میلیون یورو رسیده مشروط به احیای حقوق هیات روسی در مجمع پارلمانی شورای اروپا کرد.
وی افزود: بارها اعلام کردیم که مساله بدهی روسیه به شورای اروپا با رفع ابهام درباره حقوق هیات روسی در مجمع پارلمانی این شورا، حل و روسیه آن را پرداخت خواهد کرد.
روسیه از سال ۲۰۱۴ که هیات این کشور در شورای اروپا مورد تحریم قرار گرفت پرداخت حق عضویت خود را متوقف کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =