مدیرکل مرکز علم و فناوری جنبش عدم تعهد خواستار تبادل علمی با ایران شد

تهران- ایرنا- آمیتاوا باندوپادهی مدیرکل مرکز علم و فناوری جنبش عدم تعهد در دیدار با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تمجید از جایگاه ایران در حوزه علم و فناوری در جهان، خواستار به اشتراک گذاشتن تجربیات علمی کشورمان با دیگر کشورها شد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آمیتاوا باندوپادهی مدیرکل مرکز علم و فناوری جنبش عدم تعهد در دیدار با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، درباره فعالیت این مرکز گفت: تاسیس مرکز علم و فناوری NAM در هفتمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در دهلی نو در سال ۱۹۸۵ به تصویب اعضا رسید و در نهایت، سال ۱۹۸۹ در شهر دهلی نو آغاز به کار کرد.

وی افزود: هم اکنون این مرکز با عضویت ۴۷ کشور فعالیت می‌کند و از مهمترین اهداف آن ارتقای همکاری‏‌های مشترک علمی و فناوری کشورهای عضو است.

به گفته مدیرکل مرکز علم و فناوری جنبش عدم تعهد، تاکنون برنامه‌های مشترکی بین این مرکز با ایران اجرایی شده است.

باندوپادهی، ضمن تمجید از جهش جایگاه ایران در حوزه علم و فناوری در جهان، مدل توسعه فناوری‏‌های پیشرفته در ایران را مدلی مطلوب و قابل تامل دانست و خواستار به اشتراک گذاشتن تجربیات علمی و فناوری ایران با دیگر کشورهای عضو جنبش عدم تعهد شد.

*** گسترش زیست‌بوم نوآوری، ابزار پیشبرد اقتصاد دانش‌بنیان

ستاری نیز در این دیدار با تاکید بر نقش مهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تحقق اقتصاد دانش بنیان، گفت: گسترش زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور، ابزار پیشبرد اقتصاد دانش بنیان است.

وی ضمن تایید درخواست مدیرکل مرکز علم و فناوری جنبش عدم تعهد، برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مشترک در حوزه فناوری‌های پیشرفته برای به اشتراک گذاری تجربیات دانشمندان ایرانی در کشورهای در حال توسعه را اقدامی عملی و مثبت ارزیابی کرد.

موضوع نانوفناوری و دیپلماسی علم و فناوری، نخستین بار توسط ایران به کشورهای عضو مرکز معرفی شد و در هر دو حوزه، ایران میزبان دو رویداد بین‌المللی در سال‌های گذشته بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =