افزون بر ۲۴ هزار میلیارد ریال برای تامین آب اصفهان اختصاص یافت

کاشان- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان از اختصاص ۲۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال برای تامین آب این استان خبر داد.

حجت الله غلامی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: ساخت تونل بهشت آباد در جریان آخرین سفر وزیر نیرو به استان اصفهان مورد موافقت قرار گرفت تا بر این اساس در یک ماه آینده با جمع بندی دیدگاه‌های کارشناسان، این طرح مصوب را ابلاغ کنند.

وی افزود: ساخت این تونل در قالب طرح موسوم به آبرسانی سامانه دوم که یکی از موضوع‌های مهم در بحث آب آشامیدنی استان اصفهان محسوب می‌شود، به تصویب رسیده و مرحله‌های اجرای آن به سازمان برنامه و بودجه اعلام شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان بیان کرد: همچنین روز گذشته با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و استاندار اصفهان، گزینه پیشنهادی تصویب و قرار شد تا مجوز شورای اقتصاد و ماده ۲۳ برای طرح در یک ماه آینده دریافت شود تا در نهایت آب حاصل از این طرح به سایر شهرستان‌ها از جمله کاشان انتقال یابد.

به گفته وی، برای اجرای طرح موسوم به آبرسانی سامانه دوم ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار ملی اختصاص یافته که فرایند آن در حال نهایی شدن است.

کاهش شدید منابع آبی از یک سو و گره خوردن سرنوشت تأمین آب آشامیدنی افزون بر پنج میلیون نفر جمعیت استان اصفهان به تنها یک سامانه آبرسانی (تصفیه خانه بابا شیخعلی) از سوی دیگر، سرعت بخشی به اجرا و تکمیل عملیات و راه اندازی سامانه دوم آبرسانی این خطه را بیش از گذشته حیاتی می‌نماید.

سامانه نخست این تصفیه خانه (بابا شیخعلی) هم اکنون آب ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستای استان اصفهان را تأمین می‌کند.

غلامی همچنین در مورد تونل کوهرنگ و سد سوم نیز اظهار داشت: عملیات اجرایی این طرح که مدت‌ها پیش آغاز شده بود، با کندی پیش می‌رفت که قرار شد با برگزاری نشست‌های ماهانه سرعت بیشتری بگیرد.

وی یادآور شد: بر اساس برنامه زمانبندی تونل کوهرنگ و سد سوم در سال ۱۴۰۰ آبگیری می‌شود که با تحقق این مهم، بخشی از مشکلات آب استان اصفهان در حوزه آشامیدنی، صنعتی و کشاورزی تأمین خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان اضافه کرد: برای این طرح نزدیک به چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارهای ملی مصوب شده و هم اکنون در حال پرداخت تخصیص است.

عملیات اجرایی تونل سوم کوهرنگ از ۱۳۷۷ با هدف تأمین سالانه نزدیک به ۲۵۵ میلیون مترمکعب آب در راستای تأمین بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران آغاز و قرارداد ساخت سد تونل سوم کوهرنگ نیز در سال ۸۹ به امضا رسید و قرار بود تا سال ۹۳ مورد بهره برداری قرار گیرد اما پیشرفت فیزیکی کنونی طرح کمتر از ۲۰ درصد است.

عملیات ساخت تونل سوم کوهرنگ مراحل پایانی خود را طی می‌کند اما عملیات اجرایی سد مخزنی این تونل در چند سال گذشته به دلیل مشکلاتی از جمله منابع مالی متوقف مانده بود.

۶۱۳۶/‏۸۱۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =