۲۷ درصد کودکان ۶ تا ۸ سال در تبریز دچار استرس هستند

تبریز - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه‎‌ریزی آذربایجان‎شرقی گفت: در سال های گذشته مطالعه‎ای در تبریز و چهار شهر بزرگ کشور در ارتباط با کودکان صورت گرفت که نتایج این مطالعه نشان می‌داد ۲۷ درصد کودکان ۶ تا ۸ ساله در تبریز دچار استرس خواب شبانه هستند.

به گزارش ایرنا، حیدر فتح‌زاده روز سه شنبه در سمینار «تربیت فرزند» اظهار داشت: این کودکان مشکلاتی مثل ساییدن دندان، شب ‎ادراری و افسردگی شبانه داشته اند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ شاهد به وجود آمدن پیک افسردگی در کودکان باشیم که این مسئله به طور قطع در مادران نیز تأثیرگذار خواهد بود.

فتح‎زاده گفت: نمره استرس در ۲۷ درصد کودکان بالای ۲۰ است که این امر در آینده می‌تواند منجر به افزایش آسیب‌ها و معضلات اجتماعی شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه‎‎ریزی آذربایجان‎شرقی به فرزند آوری در کشور نیز اشاره کرد و افزود: به طور متوسط ۶ سال طول می‌کشد زوجین تصمیم به فرزندآوری بگیرند؛ چرا که اعتماد به تداوم زندگی مشترک کم‌رنگ است.

فتح‎زاده گفت: در سال‌های ۵۵ تا ۶۵ متوسط تعداد فرزندان خانواده ۶.۴ فرزند بود؛ در حالی که نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد ۷۸ درصد زوجین در کشور تک فرزند هستند.

وی همچنین به آمار طلاق در استان نیز اشاره کرد و گفت: ۲۷.۳ درصد طلاق‌های استان در ۲ سال اول زندگی، ۳۱ درصد بعد از ۳ سال زندگی مشترک و درصد قابل توجهی نیز بعد از ۱۶ سال زندگی مشترک اتفاق می‌افتد.

۳۰۷۷/‏۳۰۹۳