نماینده مجلس: سرانه فرهنگ در کشور به طور محسوسی پایین است

تبریز - ایرنا - عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: سرانه فرهنگ در کشور به طور بسیار محسوسی پایین بوده و در بودجه کل کشور نیز رقم بسیار ناچیزی به این حوزه اختصاص می یابد.

به گزارش ایرنا، محمداسماعیل سعیدی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از پردیس فرهنگی سینمایی قدس حوزه هنری آذربایجان شرقی افزود: مهم‌ترین نکته فراموش شده در کشور عدم توجه کافی به حوزه فرهنگ است که زیربنای تمام امور بوده و برای ارتقای آن باید گام‌های اساسی برداشته شود.

وی با تاکید بر احیای پردیس‌های سینمایی در کشور، اظهار داشت: متولیان و مسئولان نهادهای فرهنگی و هنری برای احیای پردیس‌های سینمایی باید با حوزه هنری همکاری کنند.

سعیدی، با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی در حوزه فرهنگ و هنر دارای پیشینه ارزشمند و قابلیت‌های زیادی است، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بالقوه حوزه هنری استان در این حوزه تاکید کرد.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی نیز در این آئین با اشاره به بازسازی پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز توسط حوزه هنری استان گفت: این پردیس در مدت کمتر از ۳ سال بازسازی شده و پس از بازسازی مورد استقبال مردم و علاقه مندان سینما برای تماشای فیلم قرار گرفت.

سیدمحمدحسین بلاغی، با اعلام آمادگی برای استقبال از ورود بخش خصوصی به موضوع سینماداری افزود: در کنار ورود بخش خصوصی به این زمینه با اختصاص بودجه فرهنگی می‌توان زیرساخت‌های فرهنگی بیشتری در استان ایجاد کرد.

وی با اشاره به عملکرد حوزه هنری استان در بخش فرهنگ یادآوری کرد: تاکنون برنامه‌های متعددی در بخش‌های مختلف در حوزه فرهنگ برگزار شده و چندین کتاب و فیلم نیز تهیه و رونمایی شده است.

در حال حاضر ٢٤ سالن سینمایی با ۸ هزار و ١١٧ صندلی در شهرستان های آذربایجان شرقی شامل تبریز، ملکان، مراغه، بناب، عجب شیر، میانه، مرند، شبستر و اهر وجود دارد و در شهرستان‌های اسکو، هشترود، چاراویماق و جلفا نیز سینمای سیار راه اندازی شده است.

۸۰۲۳/‏۳۰۷۷

اخبار مرتبط