۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۵
کد خبرنگار: 2164
کد خبر: 83369250
۰ نفر

برچسب‌ها

غربالگری فشار خون مراجعان آستارا و آستانه اشرفیه

رشت - ایرنا - فشار خون ۲۳ هزار و ۲۴ نفر از ۲۴ هزار و ۴۵۳ نفر جمعیت بالای ۳۰ سال آستارا و همچنین افزون بر 28 هزار نفر از مردم شهرستان آستانه اشرفیه انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا نظام عباسی مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا روز سه شنبه در نشست خبری در شبکه بهداشت و درمان آستارا گفت: فشار خون ۲۳ هزار و ۲۴ نفر از ۲۴ هزار و ۴۵۳ نفر جمعیت بالای ۳۰ سال معادل ۹۴.۴ درصد جامعه هدف در این شهرستان، غربالگری شد و آستارا از نظر بیماریابی فشارخون در استان گیلان رتبه نخست را دارد.

وی ادامه داد: از بین افرادی که فشارخون آنها طی هفته های گذشته کنترل شد، ۲۰۳ نفر دارای فشارخون بالا هستند و دو نفر از آنها به همین علت بستری شدند.

وی با تقدیر از همکاری رسانه‌ها در ترغیب مردم به کنترل فشارخون اظهار کرد: تا ۱۵ تیرماه این طرح در پنج پایگاه ثابت، درمانگاه‌ها، بیمارستان، مراکز و خانه‌های بهداشت اجرا خواهد شد و هدف از اجرای آن اطلاع رسانی از خطرات فشار خون بالا و راهکارهای پیشگیرانه نظیر سبک زندگی سالم، تغذیه و فعالیت ورزشی، استعمال نکردن دخانیات و کاهش استرس است.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در دو شهر و ۶۲ روستا در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.

بیش از ۲۸ هزار نفر به مراکز کنترل فشار خون آستانه اشرفیه مراجعه کردند

رئیس شبکه بهداشت و درمان آستانه اشرفیه نیز از مراجعه و حضور ۲۸ هزار و ۵۳۶ نفر از افراد بالای ۳۰ سال سن و جامعه هدف این شهرستان به مراکز کنترل فشار خون خبر داد.

محمد رضا محدث ادامه داد: اجرای این طرح در بیش از ۷۰ پایگاه شامل ۱۱ مرکز خدمات جامع سلامت، ۵۳ خانه بهداشت، دو داروخانه، سه مطب پزشکی، سه مرکز سیار، درمانگاه، هلال احمر و …در حال انجام است و در هر یک از این پایگاه ها نیز سه نفر از عوامل شبکه بهداشت مشارکت دارند.

وی با اشاره به جمعیت حدود ۱۰۸ هزار نفری این شهرستان اظهار داشت: جمعیت هدف اجرای این طرح (افراد بالای ۳۰ سال سن، زنان باردار و بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی) حدود ۶۶ هزار و ۳۲۹ نفر است که امیدواریم ۵۰ درصد این تعداد به مراکز کنترل فشار خون مراجعه کنند.

به گفته محدث تاکنون کنترل فشار خون ۸۶ درصد از جامعه هدف و مورد نظر در این شهرستان به ثبت رسیده ضمن آنکه مردم مناطق روستایی این شهرستان مشارکت بهتری داشته اند.

وی با یادآوری اینکه اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تا پانزدهم تیرماه امسال در این شهرستان ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: از مردم می خواهیم به منظور حفظ سلامت خود و دریافت خدمات رایگان سنجش فشار خون به مراکز و پایگاه های مستقر در منطقه مراجعه کنند.

شهرستان آستانه اشرفیه با دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر و ۱۰۵ روستا، در ۳۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان قرار دارد.

۷۲۸۷/‏ ۷۱۰۵ / ۷۱۲۴ / ‏‬ ۲۰۰۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =