۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۳
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83369245
۰ نفر
تلاش گلناره برای آزادی

تهران - ایرنا - «گلناره کریم‌اف» دختر رئیس جمهوری فقید ازبکستان که به اتهام فساد مالی و تقلب و پولشویی به ۱۰ سال حبس محکوم شده است، با اعلام آمادگی برای پرداخت ۱.۲ میلیارد دلار به خزانه کشورش، از دولت جدید این کشور خواسته است تا او را آزاد کنند.

به گزارش تارنمای اوراسیا نت، دختر ۴۶ ساله «اسلام عبدالغنی یویچ کریموف» رئیس جمهوری متوفی ازبکستان، با انتشار پستی در اینستاگرام خود ضمن معذرت خواهی به دلیل آنچه که رفتار شرم آور و و مأیوس کننده دانسته شده اس؛ اعلام کرد که مبلغی که وی به دولت اهدا کرده است صرف منافع دولتی و اهداف بشردوستانه خواهد شد.

اسلام کریم اف رئیس جمهوری فقید ازبکستان ۱۲ شهریورماه سال ۹۵ به دلیل ابتلاء به سکته مغزی در سن ۷۸ سالگی و بعد از ۲۶ سال در اختیار داشتن مسند ریاست جمهوری درگذشت.

 

وی مدعی شده است که از آغاز تحقیقات قضائی، او نیز به دلیل اینکه سرمایه‌اش برای عمران و آبادی کشورش صرف شود، همکاری‌های لازم را با تیم تحقیقات انجام داده است.

در ادامه تحقیقات و تلاش‌های بین المللی برای اطلاع از بیش از یک میلیارد دلاری که با سرنوشت دختر رئیس جمهوری ازبکستان گره خورده، دادستان کل سوئیس اعلام کرد که ۱۳۳ میلیون دلار از پولی را که در حساب‌های بانکی در این کشور بود، به ازبکستان منتقل کرده است.

گلناره به خاطر ثروت زیادش که از راه‌های مشکوکی به دست آمده بود، شهرت داشت. تحقیقات راجع به فساد و رشوه خواری توسط گلناره از سال ۲۰۱۲ ادامه دارد؛ او از انظار عموم ناپدید شد و به طور غیررسمی در حبس خانگی قرار گرفت. در سال ۲۰۱۵ گزارش شد که گلناره کریم‌اف به خاطر فرار از پرداخت مالیات و اخاذی به پنج سال زندان محکوم شده است. به گفته «گرگوار مانژیا»، وکیل سویسی او، محکمه خانم کریم‌اف به هیچ وجه آزاد و عادلانه نبوده است.

پیشتر مقام‌های سویسی در گزارشی اعلام کرده بودند که گلناره ۸۰۰ میلیون فرانک سویسی (برابر با ۷۹۴ میلیون دلار و یا ۷۰۷ میلیون یورو) در بانک‌های این کشور دارد که توقیف شده است. تحقیقات در ۱۹ کشور جهان علیه و افراد مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی اش نیز در جریان است.

با این حال گلناره و تیم حقوقی‌اش از بیان این ادعا که مبلغ ۶۸۶ میلیون دلار در بانک‌های خارجی نگهداری می‌شود، امتناع کرده‌اند.

گلناره در زمان حیات پدرش در مرکز توجه بودن انظار و افکار عموم بود. او در ازبکستان مالکیت زیاد داشت، پیمانکاری می‌کرد، صاحب مؤسسه ها و شبکه‌های تلویزیونی بود.
مثلاً، شبکه تلویزیونی وی با نام «فروم» معمولاً برای جوانان فیلمهای ازبکی پخش می‌کرد و همیشه تحولاتی را، که در آن گلناره شرکت داشت، بازتاب گسترده می‌داد.

در یکی از نامه‌های معروف ویکی لیکس گلناره به عنوان نامحبوب ترین چهره در میان زنان ازبکستان معرفی شده است.
معاملات پراسرار مالی گلناره کریم اف در خارج از کشور باعث سقوط او شد. حالا نام او با چند شرکت خارجی گره خورده است که برای فعالیت در ازبکستان به پرداخت رشوه متهم شده اند. در سال ۲۰۱۴ پس از حمله لفظی گلناره به مقامات بلندپایه دولت ازبکستان و بعداً نسبت به مادر و خواهرش، وی را به طور غیررسمی در حبس خانگی نگه داشتند و بعد از مرگ پدرش برای وی پرونده قضایی تشکیل و به زندان محکوم شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =