۶۵۰۰ راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در خمین مایه کوبی شدند

خمین - ایرنا - رییس شبکه دامپزشکی خمین گفت: ۶ هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در این شهرستان واکسیناسیون شدند.

«علی اصغر حمزه لو» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح واکسیناسیون علیه این بیماری از یک ماه گذشته در این شهرستان آغاز شد و ۹ هزار رأس علیه این بیماری مایه کوبی می‌شود.

وی اظهار داشت: تاکنون ۲۰ کانون شیوع این بیماری در این شهرستان مشاهده شده و واکسیناسیون، سم پاشی و ضد عفونی این کانون‌ها در اولویت قرار گرفته است.

رئیس شبکه دامپزشکی خمین ادامه داد: در مابقی روستاها، دهیاری ها جایگاه‌های دام را سم پاشی و ضد عفونی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه لمپی اسکین یک بیماری ویروسی مختص گاو و گوساله است که با علائم تب، تاول‌های پوستی، کم اشتهایی، ورم دست و پا و لنگش در دام‌ها بروز می‌کند، ادامه داد: کاهش تولید شیر، سقط جنین، ناباروری، آسیب‌های پوستی و میزان واگیری بالا و تلفات از مهمترین عوارض این بیماری است.

رئیس شبکه دامپزشکی خمین گفت: بیماری پوستی لمپی‌اسکین، بیماری مشترک بین انسان و دام نبوده و تنها جمعیت دام سنگین درگیر این بیماری می‌شود.

حمزه لو بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه و درمانی در مقابله با این بیماری ویروسی در شهرستان انجام شده است.

وی از دامداران خواست نسبت به مایه کوبی و سم پاشی به موقع دام‌ها و مکان نگهداری آنها اقدام کنند و از رفت و آمد بی مورد در بین دام‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری خودداری کنند.

شهرستان خمین دارای ۹ هزار رأس دام سنگین و ۲۵۰ هزار رأس دام سبک است.

/‏۳۰۷۵/‏۷۲۷۷