۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۳
کد خبر: 83369186
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتیاد؛ بیماری که تیشه به ریشه می زند

رشت - ایرنا - پنجم تیرماه به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، فرصتی مغتنم برای بازخوانی ریشه های درمان اعتیاد به عنوان یک بیماری است که تیشه به ریشه افراد و خانواده ها می زند و لازم است از گسترش دامنه آن جلوگیری به عمل آید.

امروزه اعتیاد هر نوع درگیر شدن و وابستگی به یک محرک که با وجود اثرات نامطلوبش برای ذهن ما خوشایند بوده و هر بار تجربه آن محرک، رغبت درونی ما را به تکرار آن بیشتر کند، گفته می شود اما اکنون این سفیر مرگ نه تنها در مردان و بانوان بزرگسال بلکه زندگی جوانان و نوجوانان و در نهایت سرنوشت آنان را نیز در کانون خطرات بی شماری قرار داده است.
امروزه مواد مخدری مانند کریستال، کراک، مکالین و کتامین و در کنار مواد مخد سنتی تریاک، حشیش، هروئین، کوکائین و ماری جوانا و گاهی جایگزین آنان شده که پر طرفدارترین و جذاب ترین آنها شیشه است. پودری بودن و دسترسی آسان به آن موجب شده بسیاری بدون اطلاع و به بهانه هایی همچون لاغری و یا نشاط آور بودن به آن روی آورند در حالی که خود نمی دانند که واقعاً چه مصرف می کنند و چگونه معتاد می شوند و چه اثراتی را برای خود، خانواده و جامعه می گذارند.

لزوم اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر

یکی از مهمترین راهکارهایی که مسئولان متفق القول به آن رسیده و بر آن تاکید دارند، اجتماعی کردن مبحث مواد مخدر است. در همین رابطه دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان اجتماعی شدن را رویکرد جدید در کاهش تقاضای موادمخدر و مواد صنعتی و شیمیایی و روان گردان ها دانست و گفت: هدف از اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، پرهیز از نگاه های سطحی و تقلیل گرایانه و ساده بینی، ضرورت تغییر از سیاست های تجویزی دولت به سمت سیاست های مشارکتی و واگذاری تدریجی امور به مردم است.
محمدحسین شاهکویی همچنین بر لزوم مداخله موثرتر و جدی تر کنش گران، متخصصان و تسهیل گران اجتماعی به منظور تقویت رویکرد مشارکت اجتماعی در تمامی کانون های مختلف علیه مواد مخدر و روان گردان ها تاکید و تصریح کرد: توجه به شاخص ها و ویژگی های نسل قرن ۲۱ و شناخت زبان این نسل و حرف زدن با آنان در زمینه مشارکتشان در عرصه، پرهیز از نگاه و اقدام دستوری و قیم مابانه در جامعه و ضرورت تقویت مطالبه گری اجتماعی در عرصه مبارزه باید مد نظر قرار بگیرد.

وی گفت: معتقدیم اگر پیشگیری به موقع انجام شود دیگر معتادی به آمار معتادان اضافه نخواهد شد تا نگران آن باشیم از این رو، چنانچه مباحث پیش گفته را تقویت و اجرا نماییم و کار را در حوزه های فرهنگی، پیشگیری و آموزشی به سمن های متخصص بسپاریم، موفق خواهیم شد.
شاهکویی با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها و والدین از مضرات مواد مخدر بی‌اطلاع هستند، گفت: اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر به‌ویژه گل، نگران‌کننده است و باید در این زمینه اطلاع‌رسانی بیشتر انجام شود و همه نهادهای متولی پای‌کار بیایند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با اشاره به اینکه بر اساس آمارها حدود ۵۰ هزار معتاد در گیلان شناسایی‌شده‌اند، افزود: نیمی از افراد شناسایی‌شده معتاد در استان در مراکز ترک اعتیاد تحت درمان هستند.

شاهکویی با اشاره به اینکه ایران شاهراه قاچاقچیان در انتقال مواد مخدر به اروپاست، تصریح کرد: روزانه ۱۲ نفر در کشور براثر اعتیاد به مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند که ضروری است همه مردم و مسؤولان این زنگ خطر را جدی بگیرند.

مصرف کنندگان تفننی مواد مخدر، چندین برابر مصرف کنندگان دائم

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان گیلان نیز با بیان اینکه ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر پیشگام است، افزود: بیش از دو دهه است که مواد مخدر صنعتی جایگزین مواد مخدر سنتی شده که روند رو به رشد و تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در سال‌های اخیر، زنگ خطر بزرگی را به صدا درآورده است.

سرهنگ احدالله احدی با اشاره به اینکه یکی از عوامل آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد است گفت: مبارزه با مواد مخدر از مطالبات جدی عموم مردم است و در این راستا تمام مسئولان و دستگاه‌های اجرایی باید با برنامه‌ریزی و به‌صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت اهتمام ورزند که شاهد فضای سالمی در جامعه باشیم.

وی اظهار داشت: گردش مالی و سود حاصل از جابه‌جایی و فروش مواد مخدر که نصیب برخی قاچاقچیان مواد مخدر شده؛ زمینه‌ای را فراهم کرد که آن‌ها با برنامه‌ریزی خود، جوانان ما را به این معضل گرفتار کنند.

احدی با بیان اینکه وظیفه ما و تمام مسئولان اجرایی استان است که در زمینه مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر وارد عمل شویم افزود: این برنامه‌ریزی و حرکت جدی ما در راستای کاهش آسیب‌ها در کنار توسعه مشارکت‌های مردمی حیاتی است.

وی به گستردگی و چند بعدی بودن معضل مواد مخدر اشاره و بیان کرد: امروز پرداختن به موضوع اعتیاد ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و نیروی پلیس نیز با عزمی جدی نسبت به مبارزه با مواد مخدر در استان گیلان حرکت کرده و با این پدیده شوم مقابله می‌کند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی گیلان با تأکید بر اینکه پلیس به هیچ‌وجه به قاچاقچیان اجازه جولان نخواهد داد، افزود: در این راستا با تعامل بیشتر با دستگاه‌های اجرایی، دستگاه قضایی استان و دیگر دستگاه‌ها در هر نقطه‌ای از کشور جلوی اقدامات مجرمانه قاچاقچیان را می‌گیریم.

احدی با بیان اینکه به‌هیچ وجه با قاچاق‌فروش و خرده فروشان مواد مخدر در گیلان تعارف نداریم خاطرنشان کرد: متاسفانه مکان مناسب برای ساماندهی معتادان در استان گیلان وجود ندارد و ۱۲۰ عملیات در برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر در استان در سال ۹۷ داشتیم.

وی با اشاره به اینکه سه هزار و ۲۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در گیلان در سال ۹۷ کشف شد، گفت: در این راستا بیش از ۳۸ هزار نفر دستگیر و بیش از ۸۰ باند از عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر در گیلان در سال ۹۷ متلاشی شدند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی گیلان گفت: در راستای تعامل خوب با سربازان گمنام امام زمان (عج) و دستگاه قضایی استان و دیگر دستگاه‌های اجرایی در سه ماهه نخست سال ۹۸، نزدیک به یک تن انواع مواد مخدر در گیلان کشف شد.

احدی افزود: بیش ازهشت هزار و ۴۰۰ نفر از افراد با عناوین قاچاقچی، معتاد و خرده فروش در سه ماهه نخست سال ۹۸ در استان دستگیر شده و به دستگاه قضایی تحویل داده شدند و در رابطه با مجازات اعدام، این قانون در زمان خودش از وقوع جرم به شکل جدی پیشگیری می‌کرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان نیز با بیان اینکه به طور معمول در همه جای جهان و همچنین ایران مصرف کنندگان تفننی غیر دائم مواد مخدر تقریباً پنج برابر مصرف کنندگان دائمی و حرفه ای مواد مخدر هستند، گفت: متاسفانه معتاد دائم با مصرف کننده تفننی و یا کسی که دچار سوء مصرف مواد مخدر است، تفاوت های بسیاری دارند و به لحاظ تفکیک ظاهری هم به سختی می تواند سوء مصرف کنندگان را از حرفه ای ها تشخیص داد.
سرهنگ احدی افزود: نکته حائز اهمیت اینست که افرادی که در معرض استفاده حتی تفننی موادمخدر قرار می گیرند نیز نمی توانند از عوارض ناشی از این مواد در امان باشند و در طولانی مدت قطعاً گرفتار منجلاب اعتیاد می شوند.
وی با تاکید بر اینکه امروزه پدیده مواد مخدر و اعتیاد فقط یک آسیب اجتماعی نیست، بلکه یک معضل تهدید کننده امنیت جامعه محسوب می شود، اظهار داشت: مواد مخدر به عنوان اولین شاخص مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده که امروزه تبدیل به بحران جهانی شده و عوارض ناشی از اعتیاد، تهدیدی جدی برای جامعه است و موجب رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می شود.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان تصریح کرد: مهمترین راهکار برای مبارزه با مواد مخدر و خشکاندن ریشه اعتیباد از نظر پلیس اینست که روند مبارزه را به موضوعی اجتماعی تبدیل کنیم و راهکارهای اجتماعی و فرهنگی را برای این پدیده شوم داشته باشیم.
وی بیشترین تاثیر مخرب اعتیاد را بر ارکان خانواده دانست و تاکید کرد: موثرترین عامل پیشگیری از اعتیاد نیز نهاد خانواده است.
سرهنگ احدی خاطرنشان کرد: باید با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم گیری و از بین بردن افسردگی و کم رویی فرزندان، آنها را در برابر شرایط آسیب زا و گرایش به سمت مواد مخدر مقاوم کنیم.
 

استفاده از ظرفیت های مردمی نقش موثری در پیشگیری دارد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان نیز گفت: برای کاهش آسیب ها و ریشه کن کردن آنها دنیا به رویکرد استفاده از ظرفیت های مردمی و مشارکت متوسل شده است.
جان احمد آقایی با اشاره به دغدغه و نگرانی خانواده ها و دولتمردان تصریح کرد: عزم برای مقابله با این آسیب جدی است و نهادهای دولتی و حاکمیتی برای مبارزه با مواد مخدر اهتمام دارند اما برای رسیدن به نتیجه هدف گذاری شده بایستی از ظرفیت های مردمی استفاده شود.
وی با بیان اینکه قبح استعمال مواد مخدر در خانواده ها نهادینه شود، گفت: وقتی زشتی این موضوع برای خانواده ها روشن شد و این کار را عملی ناپسند دانستند، خودشان برای دوری از آن تلاش می کنند و در مسیر مبارزه با اعتیاد گام بر می دارند.
آقایی با اشاره به اینکه متاسفانه براساس گزارش ها، مصرف مواد مخدر بین دانش آموزان با رده سنی ۱۶ ساله هم رسیده، گفت: بدلیل سهل الوصول بودن و قیمت پایین تر شیشه گرایش به سمت این مواد صنعتی خطرناک وجود دارد.
وی مواد مخدر صنعتی همچون شیشه را خطرناک تر از مواد مخدر دیگر خواند و گفت: آثار مخرب مواد شیمیایی به مراتب بیشتر از مواد سنتی است که با چندین بار استفاده افراد را گرفتار می کند و موجب آسیب های زیادی در جامعه می شود.
آقایی ادامه داد: به طورمعمول خانواده ها پس از اطلاع، فرد آلوده شده را به کمپ های ترک اعتیاد ارجاع می دهند اما برای گرفتار نشدن در چنین آسیب هایی که گاهی غیرقابل جبران نیز از ابعاد مختلف می شوند، همواره بایستی از روش های پیشگیری استفاده کرد.
وی با تاکید بر اینکه برای پیشگیری از پتانسیل های مختلف بویژه ظرفیت های مردمی استفاده می کنیم، تصریح کرد: در گفتمان سازی با مردم به آسیب های این مواد خانمان سوز هشدار داده و با اجرای برنامه هایی با همکاری بسیج، نیروی انتظامی و آموزش و پرورش در جهت پیشگیری اقدام می کنیم.

۷۲۹۶/‌۲۰۰۷/‌

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =