۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۱
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83369042
۰ نفر
فایننشال تایمز: ترامپ در حال تغییر راهبردش در قبال ونزوئلا است

تهران-ایرنا- پس از آنکه دولت آمریکا نتوانست با دامن زدن به تشدید بحران در ونزوئلا به اهداف تعیین شده خود دست یابد، اکنون به این نتیجه رسیده که باید در راهبردش در قبال این کشور منطقه آمریکای لاتین تغییراتی اعمال کند.

روزنامه " فایننشال تایمز " روز سه شنبه نوشت: حدود پنج ماه پیش خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا خود را رئیس جمهوری این کشور خواند و بلافاصله از حمایت‌های آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی برخوردار شد. شرایط به گونه‌ای پیش رفت که به نظر می‌رسید دولت نیکلاس مادورو که ماه‌ها دولتش با چالش‌های اقتصادی جدی روبرو بود، در مسیر سرنگونی قرار دارد اما به رغم مواجهه با تورم بسیار شدید، کمبود جدی مواد غذایی، دارو و سوخت و همچنین تحریم‌های شدید اقتصادی از سوی آمریکا، هیچ نشانی از کنار رفتن مادورو از قدرت مشاهده نمی‌شود.

اگرچه گوایدو و حامیانش معتقدند مادورو سرانجام از قدرت کنار خواهد رفت و این رویداد اندکی به طول می‌انجامد، اما به نظر می‌رسد دولت آمریکا دیگر بر تغییر سریع دولت در ونزوئلا و تهدید به اقدام نظامی متمرکز نیست و در این مقطع به این نتیجه رسیده که بهترین راه برای تغییرات در ونزوئلا در گرو مذاکرات پیچیده‌ای است که نظر مساعد حامیان خارجی دولت مادورو از جمله روسیه، چین و کوبا را نیز جلب کند.

اکنون منافع دولت ترامپ به جای دیگری (خاورمیانه و مسئله تنش با چین) سوق پیدا کرده است. ترامپ که چند ماه پیش بارها مطالب مختلفی را در مورد ونزوئلا توییت می‌کرد اکنون به ندرت به مسئله ونزوئلا اشاره می‌کند.

یک مقام ارشد آمریکایی در این زمینه عنوان کرد: با توجه به شرایط کنونی مذاکره بهترین راه برون رفت از این وضعیت است.

دولت ترامپ در حالی به دنبال رسیدن به اهدافش در ونزوئلا است که طرفین مناقشه در این کشور منطقه آمریکای لاتین پیشتر در دو دوره مذاکره مستقیم در نروژ حضور یافتند که نتیجه‌ای به دنبال نداشت. با این حال دیپلمات‌های آمریکای لاتین اعلام کردند که سیگنال‌هایی برای ارتباط گیری با مقامات مسکو، پکن و هاوانا در مورد مذاکره گسترده ارسال شده است.

این دیپلمات‌ها اعلام کردند که از جمله موضوعات این مذاکرات احتمالی ممکن است مطرح کردن ایجاد دولت موقتی باشد که از سوی خوان گوایدو هدایت نشود بلکه شخص ثالثی هدایت آن را بر عهده بگیرد.

یکی از این دیپلمات‌های مستقر در واشنگتن در این رابطه گفت: این موضوع فعلاً در مراحل اولیه قرار دارد.

یک مقام ارشد سابق آمریکا نیز تصریح کرد: مردم ونزوئلا ممکن است این را در نهایت درک کنند که بهترین شانس آخر انها برای برون رفت از شرایط فعلی مذاکره خواهد بود که در غیر این صورت ونزوئلا به زیمبابوه آمریکای لاتین تبدیل خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =