۴۱ هزار نفر در بسیج ملی فشار خون کنگاور غربالگری شدند

کرمانشاه - ایرنا- مدیر مرکز بهداشت کنگاور از اجرای طرح بسیج ملی فشار خون در این شهرستان خبر داد و گفت: تاکنون ۴۱ هزار ۴۴ نفر مورد سنجش غربالگری فشار خون قرار گرفتند.

کامیار رستم آبادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان کنگاور درصد مورد انتظار وزارتخانه (۵۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی) را عمل کرده و این مهم را به ۹۶ درصد رسانده است.

وی بیان کرد: از ۴۳ هزار و ۸۹ نفر جامعه هدف بالای ۳۰ سال در کنگاور، تعداد ۴۱ هزار و ۴۴ نفر مورد سنجش فشار خون قرار گرفتند و تلاش می کنیم تا پایان ۱۵ تیر ماه ۹۸ این طرح رابه اتمام برسانیم.

رستم آبادی تصریح کرد: مراجعه کننده های مشکوک به فشار خون بالا نیز تا پایان طرح شناسایی و به آنها اطلاع رسانی خواهد شد که با رعایت سبک و شیوه صحیح زندگی می‌توانند از پیشرفت بیماری خود جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: پرسشگران و مراقبین سلامت در خصوص پیشگیری، کنترل فشار خون و در موارد نیاز درمان (ارجاع به سطح بالاتر) به مراجعین آموزش می‌دهند.

وی اظهار داشت: سکته‌های قلبی، مغزی، نارسایی‌های کلیوی و مشکلات شبکه چشمی در پی فشار خون بالا ایجاد می‌شود.

بیماری فشار خون، در مراحل اولیه بیماری علامت ندارد اما در مراحل بعدی علائمی مانند سردرد، عرق کردن، درد در قفسه سینه و احساس درد در دست چپ از نشانه‌های فشارخون بالاست.

فشار خون ۱۲۰ بر روی ۸۰ نرمال، ۱۲۰ تا ۱۳۹ بر روی ۸۰ تا ۸۹ در مرحله هشدار، و فشارخون ۱۴۰ بر روی ۹۰ فشارخون بالا دارد به عنوان بیمار ۱۸۰ تا ۱۱۰ مرحله بحران محسوب می‌شود.

۷۴۴۷/۸۰۶۶