پهپاد جاسوسی آمریکا ٧ کیلومتر وارد آب‌های ایران شده بود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور گفت: پهپادجاسوسی آمریکا هفت کیلومتر به آب های سرزمینی نفوذ کرده بود.

امیر سرتیپ دوم «مجید فخری» روز سه شنبه در حاشیه مراسم روز جهانی هیدروگرافی در جمع خبرنگاران در خصوص سقوط پهپاد جاسوسی آمریکا در آب های ایران، گفت: در ابتدا موقعیت سقوط پهپاد توسط یگان های دریایی و سازمان های مربوطه رویت شد.
وی گفت: این موقعیت قطعاً داخل آب‌های سرزمینی ایران بود و می توان گفت هفت کیلومتر به داخل آب های سرزمینی ایران نفوذ کرده بود که برابر با چهار مایل دریایی می شود.
رئیس سازمان جغرافیایی کشور ادامه داد: بعد از اصابت موشک به پهپاد، طبیعی بود که پهپاد مورد هدف دورتر از آب‌های سرزمینی ایران سقوط کند اما آن قدر وارد حریم سرزمینی ایران شده بود که قطعات آن نیز داخل آب های ایران پیدا شد.
فخری با بیان اینکه به جز آمریکا باقی کشورها حریم مرزهای آبی را رعایت می‌کنند، گفت: خوی استکباری آمریکا اجازه نمی دهدکه به مقررات بین المللی احترام بگذارد.
وی متذکر شد که اطلاعات دقیق ما حاکی از آن است که پهپاد در تجاوز به آب های سرزمینی ایران مورد هدف قرار گرفته و این حق ایران بوده است که از آب های سرزمینی خود دفاع کند.
سرتیپ فخری از مشارکت جدی سازمان های دولتی با بخش خصوصی برای تهییه داده های دریایی خبر داد و گفت: سازمان ها و نهادهایی که دارای تجهیزات هیدروگرافی هستند باید مسئولیت خود را در این حوزه به درستی انجام دهند.

سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (IHO ) بر این باور است که هیدروگرافی می تواند اساس توانمندی تمامی فعالیتهای بشر در سطح، زیر سطح یا بستر دریا و یک عامل غیر قابل انکار در پایش و نظارت، مدیریت و حاکمیت شایسته و مناسب در دریاها و آبراهه ها باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =