۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 83368992
۰ نفر

برچسب‌ها

۶۳  درصد جمعت شهرستان زنجان  غربالگری فشار خون شدند

زنجان - ایرنا - رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان گفت: از زمان اجرای طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون از ۱۸ خرداد جاری تا کنون از جمعیت ۲۵۶ هزار نفری جمعیت بالای ۳۰ سال، ۶۳ درصد غربالگری شدند که پیش بینی می شود این رقم تا پایان طرح به ۱۰۰ درصد برسد.

دکتر محمود حریری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای این طرح تاکنون ۱۲.۶ درصد از افراد غربالگری شده، بیماریابی شده‌اند که پس از برنامه ریزی ها، اقدامات درمانی لازم برای مراقبت از این بیماران انجام می‌گیرد.

وی اظهار داشت: پیش بینی می‌شود با احصای آمار مربوط به ایستگاههای ثابت و سیار، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت ومراکز خدمات جامع میزان بیمار یابی گروههای هدف در شهرسان زنجان به ۱۶ تا ۱۸ درصد برسد که با آخرین مطالعات انجام گرفته کشوری نیز تا حدود زیادی مطابقت دارد.

این مسئول ادامه داد: در زمان حاضر ۸۶ پایگاه ثابت و سیار در مراکز پرتردد، مکان‌های شلوغ نسبت به غربالگری فشار خون گروههای هدف اقدام می‌کنند که از این تعداد ۳۹ ایستگاه بصورت شیفت صبح و بعداز ظهر و مابقی در ساعات اداری خدمات مورد نظر را ارائه می‌کنند.

وی اضافه کرد: تا کنون ۴۱ هزار و ۴۷ نفر از طریق ایستگاههای ثابت و سیار و ۱۲۰ هزر و ۸۱۵ نفر از طریق سامانه سیب و یا مراجعه افراد به پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت غربالگری فشارخون شدند که در مجموع ۱۶۰ هزار نفر ز گروههای هدف را شامل می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان گفت: طبق هدف گذاری کشور پوشش ۵۰ درصدی گروه‌های هدف در این طرح اعلام شده بود و با توجه به تحقق این امر مهم تلاش می‌شود در مدت باقیمانده این رقم به ۱۰۰ برسد که دور از انتظار نیست.

وی اظهار داشت: استقبال شهروندان در اجرای این طرح بسیار خوب بوده و بر این مبنا اجرای این طرح در مجتمع‌های مسکونی به دلیل کثرت جمعیتی بالا مورد توجه گرفته و علاوه بر آن تا ۱۱ تیر نیز تمامی کارمندان بالای ۳۰ سال دستگاه‌های عضو شورای اداری شهرستان نیز تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرد.

این مسئول ادامه داد: در اجرای این طرح ۲۵۰ نفر از نیروهای بین بخشی از قبیل نیروی‌های داوطلب جمعیت هلال احمر در اجرای بهینه این طرح مشارکت فعالانه‌ای دارند و این مهم تا حدود زیادی به پیشبرد برنامه‌های این بخش کمک کرده است.

وی خاطر نشان کرد: بیماری فشار خون مهمترین علت در سکته‌های مغزی، قلبی، بیماری‌های کلیوی به ویژه بیماری‌های مزمن است که سالانه شمار زیادی را به خود مبتلا می‌کند.

به گفته حریری طرح ملی بسیج فشار خون برای سه گروه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار بالای ۱۸ سال و بیماران کلیوی اجر ا می‌شود.

۹۶۴۶/ ۸۰۶۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =