۱۳ مرکز درمانی تامین اجتماعی گیلان آماده کنترل فشار خون است

رشت - ایرنا - مدیر درمان تامین اجتماعی گیلان گفت: پایگاه های کنترل فشار خون در ۱۳ مرکز درمانی تامین اجتماعی در این استان فعال است.

محمد حسین شهدی نژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پایگاه‌ها به منظور همراهی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون در مراکز درمانی تأمین اجتماعی استان گیلان دایر شده است.

وی با اشاره به مراجعه روزانه قابل توجه مردم به مراکز درمانی تأمین اجتماعی در سراسر استان گیلان اظهار داشت: مردم می‌توانند با حضور در پایگاه‌های کنترل فشار خون در مراکز درمانی تأمین اجتماعی نسبت به کنترل فشارخون خود به صورت رایگان اقدام کنند.

وی اظهار امیدواری کرد تا با شناسایی افراد پرفشار علاوه بر کمک به درمان آنها گامی مؤثر در ارتقا بهداشت و درمان جامعه برداشته شود.

بعد از گذراندن مرحله اطلاع رسانی برنامه ملی کنترل فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۶ خرداد، از ۱۸ خرداد ماه گذشته، مرحله اجرایی غربالگری فشار خون همزمان با سراسر کشور در استان گیلان آغاز شده و تا پانزدهم تیرماه جاری ادامه دارد.

افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار می‌توانند تحت پوشش برنامه ملی کنترل فشار خون (غربالگری فشارخون) قرار گیرند، این افراد با در دست داشتن کارت ملی تا پانزدهم تیرماه جاری همه روزه از ساعت هشت صبح تا هشت شب با مراجعه به تمامی مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، خانه‌های بهداشت، ایستگاه‌های ثابت و سیار در سطح شهرستان‌های استان گیلان می‌توانند به صورت رایگان نسبت به سنجش فشار خون خود اقدام کنند.

پیش بینی می‌شود در اجرای برنامه بسیج ملی فشار خون در استان گیلان، حداقل ۷۵۰ هزار نفر تحت غربالگری فشار خون قرار گیرند و ۱۵۰ هزار مورد جدید فشار خون بالا، در استان شناسایی شود.‌

فشار خون یکی از علائم اصلی حیاتیست، هنگامی که سرخرگ‌های بزرگ، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و عروق کوچک نیز باریک‌تر شود، فشارخون بالا می‌رود، فشار خون بالا به این دلیل که اکثراً هیچ علامتی ندارد، گاهی کشنده بی سر و صدا نامیده می‌شود. فشار خون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی که دچار بیماری فشار خون بالاست، به هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر ازحد طبیعی است.

بیشتر افراد مبتلا به فشارخون بالا حتی زمانی که فشارسنج، میزان خطرناکی را نشان می‌دهد، هیچ نوع علائم و یا نشانه‌ای از این بیماری ندارند، اگر چه تعداد کمی از افراد مبتلا به فشارخون بالا دچار سردرد، سرگیجه و یا مقدار کمی خون دماغ می‌شوند، اما این علائم تا زمانی که فشارخون بالا به سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی‌شود.

چاقی، اضافه وزن، سیگارکشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی حاوی نمک زیاد با چربی اشباع شده و عدم مصرف میوه و سبزی، کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی، استرس (به ویژه در طولانی مدت)، عوامل ژنتیکی (اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشارخون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشترست)، مصرف قرص‌های ضد حاملگی، استروییدها و بعضی از انواع داروهای مهارکننده اشتها و پشت میز نشینی از جمله دلایل ایجاد فشار خود بالاست.

بهبود سبک زندگی سالم، راهی برای پیشگیری از انواع بیماری‌ها از جمله بیماری فشار خون است، بنابراین ورزش و فعالیت بدنی بایستی مورد توجه جدی قرار گیرد، در هفته سه بار به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بایستی ورزش و فعالیت بدنی داشته و ضربان قلب نیز تا ۱۲۰ بالا رود، انجام فعالیت بدنی علاوه بر کاهش فشارخون موجب تقویت ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، بهبود سوخت و ساز بدن، کنترل وزن و کاهش بیماری‌های مزمن می‌شود.

بهترین نوع فعالیت بدنی برای افراد مبتلا به فشارخون بالا، فعالیت‌هایی مانند پیاده روی، دویدن با سرعت کم، قایق رانی، طناب زدن، شنا، اسکی، دوچرخه سواری و استفاده از دوچرخه ثابت است، افراد مبتلا به فشار خون قبل از شروع پیاده روی، بهتر است حرکات کششی انجام دهند.

مصرف نمک زیاد موجب پرفشاری خون شده و در نهایت منجر به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، مصرف روزانه نمک در افراد زیر ۵۰ سال، پنج گرم معادل دو هزار میلی گرم سدیم است، افراد بالای ۵۰ سال، بیماران قلبی عروقی و کودکان باید روزانه کمتر از سه گرم (معادل هزار ۲۰۰ میلی گرم سدیم) مصرف کنند.

فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا شل شدن (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان‌ها می‌باشند. در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین ۶۰ تا ۹۰ میلی‌متر جیوه است. در صورتی که فشار خون به‌طور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد.

۷۲۸۶/‏۲۰۰۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =