۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۲
کد خبرنگار: 2212
کد خبر: 83368915
۰ نفر

برچسب‌ها

نجات جنگل های کهگیلویه و بویراحمد با دستان خالی

یاسوج- ایرنا- مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: روزانه در نقاط مختلف این استان آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع رخ می دهد که به دلیل کوهستانی و سخت‌گذر بودن این مناطق، اطفای حریق با دستان خالی و بدون امکانات و تجهیزات مدرن به سختی انجام می شود.

وحید محمدی تبار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به دلیل انبوه مراتع در این استان شرایط بسیار سخت است و روزانه در نقاط مختلف آتش به جان درختان و مراتع کهگیلویه و بویراحمد می‌افتد.

وی با اشاره به همیاری نیروهای محلی در اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد، افزود: مردم برای راهنمایی و رساندن امدادگران در کمترین زمان ممکن به محل وقوع آتش سوزی و برای خاموش کردن آتش مشارکت بسیار خوبی دارند.
محمدی تبار با اشاره به اینکه عوامل طبیعی مانند صاعقه، سهل انگاری کشاورزان در آتش زدن پسماند مزارع و غفلت گردشگران باعث آتش سوزی‌های امسال شده است از مسئولان خواست تا برخورد جدی تر با عوامل انسانی آتش سوزی در عرصه‌های ملی داشته باشند و دستگاه‌های اجرایی نظیر جهاد کشاورزی و منابع طبیعی ملزم به معرفی متخلفان به دستگاه قضائی شوند.

وی با اشاره به مهار آتش سوزی جنگل‌های دیل و گناوه لری گچساران پس از سه روز، بیان کرد: ترقه بازی ۲ کودک در گردنه دیل یکی از احتمالات این آتش سوزی بوده است.
مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: طی روزهای اخیر در ۹ نقطه این استان جنگل‌ها و مراتع طعمه حریق شدند که بیشتر آنها اغلب همان روز پس از گذشت بیش از ۲۴ ساعت مهار شدند.
محمدی‌تبار ابراز داشت: در صورت آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع در مناطق در مرحله اول باید اداره منابع طبیعی و محیط زیست برای اطفای حریق وارد عمل شوند و در صورت جوابگو نبودن امکانات و نیروی انسانی، از طریق فرمانداری و شورای مدیریت بحران آن شهرستان درخواست کمک کند.
وی ادامه داد: فرمانداران هشت گانه بنا به موافقت معاونت عمرانی استاندار برای آن دسته از کارکنان دولت که در آتش سوزی‌ها و سایر بحران‌ها همکاری و فعالیت دارند بنا به تشخیص و تصویب شورای مدیریت بحران آن شهرستان و تأیید منابع طبیعی برای آنها مأموریت صادر کنند که حداقل بخشی از زحمات آنها جبران شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: کاهش خسارت‌های آتش سوزی در جنگل و مراتع استان و مهار آن نیازمند گسترش فرهنگ و آموزش در ضرورت و اهمیت محیط زیست و منابع طبیعی بعنوان محوری ترین رکن برنامه پنج ساله توسعه پایدار است.

محمدی تبار افزود: اختصاص تجهیزات شامل (خودرو، دستگاه‌های دمنده و لباس مخصوص)، تأمین اعتبار و کمک‌های فوری می‌تواند خسارت‌ها را کاهش دهد.
وی تصریح کرد: با وجود پای کار بودن همه مسئولان و مسئولیت پذیری تعدادی از طبیعت دوستان اما به دلیل کمبود تجهیزات و اعتبار، احتمال خسارت‌های گسترده به جنگل‌ها و مراتع وجود دارد.
وی با اشاره به کمبود شدید نیروهای آموزش دیده در دستگاه‌های اجرایی منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست گفت: نخستین نیاز برای صیانت از جنگل‌ها و مراتع و پیشگیری از وقوع بحران، بکارگیری نیروهای متخصص اطفای حریق است.
کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۱۵ هزار کیلومتر مربع مساحت در جنوب غربی ایران قرار دارد و ۳۰ درصد کل گونه‌های گیاهی کشور را در خود جای داده است.

این استان با حدود ۷۲۰ هزار نفر جمعیت دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.

کهگیلویه و بویراحمد با ۲ اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است.

۹۸۶۸/‏۱۶۶۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =