دلال ها برای گندم، نقشه کشیده اند

شیراز-ایرنا- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: تفاوت نرخ گندم داخلی با خارج از کشور باعث شده که دلالان و واسطه ها برای خرید این محصول استراتژیک وارد عمل شده و برای خارج کردن گندم از کشور در قالب محصولات فرآوری شده اقدام کنند.

احمدرضا دهقان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه در زمان حاضر قیمت گندم در کشورهای منطقه و همسایه، بیش از نرخ داخلی است این نگرانی وجود دارد که این محصول استراتژیک از کشور خارج شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ادامه داد: سیاست ها بر این مبناست که با هدف حمایت از مصرف کننده ایرانی قیمت تمام شده نان و محصولات تولید شده از گندم نرخی مناسب داشته باشد اما اکنون با توجه به تفاوت قیمت زیاد گندم در ایران و کشورهای منطقه عملاً فرصتی برای قاچاق گندم به خارج از کشور ایجاد شده است.

نگرانی برای وارد نشدن گندم به چرخه تولید داخل وجود دارد

وی با بیان اینکه تفاوت نرخ گندم در ایران و کشورهای منطقه فرصتی برای دلالان برای خارج کردن این محصول استراتژیک از کشور ایجاد کرده، گفت: نگرانی های جدی در خصوص قاچاق گندم تولید شده در داخل به خارج از کشور وجود دارد و اینکه این این محصول به چرخه تولید داخل وارد نشود.

دهقان اظهار داشت: با توجه به سطح زیرکشت گندم در استان فارس امسال باید حداقل یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم توسط دولت از کشاورزان این استان خریداری شود اما اکنون با توجه به اینکه گندم به دست واسطه ها و دلالان خریداری می شود این امکان وجود دارد، عددی که برای خرید گندم در این استان مدنظر است محقق نشود.

واسطه ها پول بیشتری برای گندم می دهند

وی توضیح داد: در زمان حاضر برخی واسطه ها نظیر کارخانه های ماکارونی و آرد در حال خرید گندم در سطح استان فارس با نرخی بیش از قیمت مصوب دولت هستند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس خرید گندم توسط واسطه ها و بالاتر از نرخ مصوب دولتی به ازای هر کیلو هزار و ۷۰۰ تومان را به نفع کشاورزان دانست و گفت: اما اینکه گندم کشت شده در سامانه دولت بعنوان محصول تولید داخل ثبت شود اما در نهایت در اختیار دولت قرار نگیرد تا در چرخه تولید محصولات دیگر نظیر نان و … برای تامین نیاز داخلی صرف شود می تواند مشکلات اساسی ایجاد کند.

وی ادامه داد: اما اکنون این محصول به دلیل تفاوت قیمت داخلی و خارجی در اختیار واسطه ها و عاملین غیر دولتی قرار گرفته که می تواند مشکلاتی را در آینده نزدیک ایجاد کند چون ممکن است گندم در چرخه تولید و مصرف داخلی قرار نگیرد.

دهقان با بیان اینکه صادر شدن گندم ممنوع شده است، افزود: خروج گندم از کشور ممنوع است اما صادرات محصولاتی نظیر ماکارونی و خوراک دام که از گندم تولید می شود ممنوع نیست و این مساله باعث شده که گندم به محصولی دیگر تبدیل و صادر شود و در نهایت این کالای استراتژیک تولید شده در داخل به مصرف داخلی نرسد.

۹۸۷۳ /‌۱۸۷۶‬

برچسب‌ها