۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 763
کد خبر: 83368908
۰ نفر
نیازی به ۵۰ دادسرا در کشور نداریم

تهران- ایرنا- دادستان کل کشور گفت: نیازی به ۵۰ دادسرا در سراسر کشور نداریم؛ دادگاه های بخش می توانند نیاز مردم را برطرف کنند و نیازی به دادسرا نیست. به عبارت دیگر پنج قاضی را در یک حوزه به کار گرفتیم در حالی که با سه قاضی می توانیم آن را اداره کنیم.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری روز سه شنبه در همایش سراسری قوه قضاییه با اشاره به آثار نظارت الکترونیکی بر عملکرد دادسراها اظهار داشت: این نوع نظارت باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود، در به کارگیری افراد تاثیر دارد و موجب اشراف بر دادسرا به صورت آنلاین می شود.
وی افزود: نظارت بر دادسراها از اولویت‌های کاری بنده بوده است. در برخی دادسراها اشکالاتی وجود دارد که باید از طریق نظارت بر طرف شود.
منتظری ادامه داد: روش های نظارت بر عملکرد دادسراها شامل بازرسی دوره ای، بازرسی سرزده، رسیدگی به شکایات حضوری، رسیدگی به شکایات در سایت، رسیدگی به شکایت از طریق صندوق‌های نصب شده در دادسراها، رسیدگی به شکایات از طریق پستی و نظارت الکترونیکی است.

شاخص های نظارت اعمال می شود
وی همچنین گفت: در ارزیابی از عملکرد دادسراها طبق ماده ۲۷ قانون آیین دادرسی کیفری شاخص‌هایی را برای نظارت عملکرد دادسراها و قضات تعیین کردیم.
دادستان کل کشور افزود: این شاخص ها عبارتند از میزان پیشرفت قاضی، میزان دانش و ابتکار قضایی، رعایت نظم در انجام امور، میزان نظارت و مدیریت بر مجموعه تحت نظر، سرعت در انجام امور محوله، خوش رفتاری با مراجعین و تکریم ارباب رجوع، میزان تلاش و تقید بر ارزش‌های اسلامی و انقلابی که در ارزیابی‌های ما لحاظ می‌شود.

اخذ ۱۰ هزار تومان برای نوشتن یک سوال، غیرقانونی است
وی خواستار نظارت بیشتر دادستان‌های مراکز استان ها در حوزه های قضایی استان شد و گفت: دیروز در ملاقات عمومی با مردم در دادسرا متوجه شدم که برای نوشتن هر سوال ۱۰ هزار تومان از مراجعین می گیرند و من گفتم که این کار هیچ وجه قانونی و شرعی ندارد و دستور دادم تابلوی آن را بردارند.
حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری افزود: چرا باید یک نفر برای سوال کردن مراجعه کند و شما سوال او را بنویسند و ۱۰ هزار تومان از او بگیرید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =