۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۷
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83368827
۰ نفر

برچسب‌ها

موزه ها را دریابیم

یزد - ایرنا - موزه ها، آیینه تمام نمای تاریخ و فرهنگ یک جامعه هستند.

موزه‌ها به عنوان یک چکیده و عصاره از معرفی تاریخ پیشینه و پتانسیل‌های فرهنگی یکی از مهمترین ابزارهای موثر درجذب گردشگر و انتقال سنت های ارزشمند فرهنگی از نسلی به نسل دیگر است.

موزه یک مکانیزیم و ساختار غربی است که از دوره قاجار با توجه به مراودات دولتین ایران، اروپا به ایران آمد و معنی لغوی آن اشاره موزون یکی از الهیون یونان باستان است که پشتیبان فرهنگی محکم و روشنی دارد.

موزه‌ها در دوره مدرن با توجه به سیاست گذاری مبتنی بر آمایش سرزمین و توسعه متوازن می توانند به عنوان یک ابزار و راهکار مهم درجهت رونق گردشگری و تابلویی برای معرفی شاخص های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی باشد.

شهرستان اردکان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و موزه های چندی با اهداف و جهت گیری متنوع در آن احداث و ایجاد شده است.

موزه های مفاخر، فرش، فرهنگ، ایثار و شهادت، مردم شناسی بخش خصوصی و همچنین چندین فضای موزه ای غیررسمی همانند موزه سنگ ها و فسیل های دیرین شناسی دردانشگاه پیام نور از جمله اماکن هستند که متاسفانه علارغم اهمیت و تاثیرگذاری شایان توجه موزه‌ها در اردکان آنها را به چشم یک مجموعه اداری و بی روح می بینند.

طی سال های گذشته هیچ اقدام قابل توجهی در جهت غنی سازی اموال و مواد فرهنگی بهسازی و استحکام بخشی فضای کاربردی موزه ها به انجام نرسیده است و ما تنها در میانه اسفندماه متوجه می شویم که موزه ای داریم و در این فرصت محدود باید آن را به روزرسانی، مرمت و بهسازی کنیم وبرای بازدید گردشگران آماده نماییم که این خیلی در جهت اهداف عالیه موزه ها و سیاست های کلی اداره کل امور موزه های کشور نیست، حیف است شهری با این همه سابقه، پیشینه و تنوع گونه به گونه صنایع دستی و میراث معنوی، شفاهی، مادی و ملموس آن این گونه باشد و ما نتوانیم حتی یک بخش کوچک از استعدادها را در قالب یک موزه فرهیخته ومصوب ایکوموس داشته باشیم.

جا دارد از زحمات موزه داران و مسئولان آنها حاج علی سپهری، نادرپیری اردکانی، مصطفی هاتفی و محمدرضا کمالی که با دست خالی و با هدف باز نگه داشتن این مجموعه ها از جان و دل مایه می گذارند تقدیرو تشکر کنم.

لازم به ذکر است به عنوان فردی که سال های متمادی یکی از علایق خبرنگاریم درحوزه میراث فرهنگی و کلاً فرهنگ عامه شهرستان است امیدوارم مسئولان با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص توانمند سازی اجتماعی، فرهنگی و ایجاد یک مصونیت فرهنگی برای نسل جوان به این فضاهای ارزشمند توجه ویژه ای نمایند.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۴/ ۶۱۹۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =