۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۹
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83368798
۰ نفر

برچسب‌ها

راهکارهای نرم افزاری و سخت افزاری برای بهره وری از آب کشاورزی در فارس

شیراز- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس معتقد است با استفاده از عوامل نرم افزاری مثل افزایش دانش و آموزش کشاورزان و عوامل سخت افزاری مانند احداث گلخانه، نصب سایبان، اصلاح کشت و… می توان موجب افزایش بهره ‌وری از آب کشاورزی استان شد.

محمد مهدی قاسمی سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: روش‌های نرم افزاری موجب بالابردن دانش ما برای افزایش بهتر و بیشتر آب می شود و همچنین تحقیقاتی که باید انجام دهیم تا بدانیم چه محصولی بهتر است ترویج شود و بالابردن دانش و توانمندسازی کشاورزان از روش‌های نرم‌افزاری است.
وی ادامه داد: در زمینه های نرم افزاری دانش ما باید به روز باشد مثلاً نحوه کوددهی، نحوه هرس و نوع آب دهی که باعث زوال مرکبات شد، باید دانش کشاورزی ما توانایی حل آن را مطابق شرایط کنونی داشته باشد.
قاسمی درباره روش‌های سخت‌افزاری گفت: روش‌های سخت افزاری نظیر آبیاری تحت فشار است که از لوله و پمپ و… استفاده کنیم و راندمان آبیاری را بالا ببریم، یا مثلاً به جای آبیاری غرقابی از آبیاری تحت فشار استفاده کنیم و از قطره قطره آب، محصول تولید کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: هزینه پمپاژ آب در جهرم به دلیل استحصال آب از عمق بیشتر، نسبت به مرودشت بالاست از این رو ما بهتر و با راندمان بهتری باید از آن استفاده کنیم که یکی از این روش‌ها استفاده از روش‌های هوشمند آبیاری است.
قاسمی افزود: سامانه‌های هوشمند آبیاری به ما زمان و نیاز گیاه به آبیاری را می‌گویند و تعدادی سنسور دارند که در خاک نصب می‌شوند و با استفاده از اطلاعات هواشناسی و اطلاعات خاک نیاز آبی گیاه را مشخص می کنند و بلافاصله پس از آبیاری و پس از اینکه خاک به میزان مشخصی از رطوبت رسید، بلافاصله هشدار می‌دهند که آبیاری باید قطع شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: گلخانه از روش‌های فیزیکی بالابردن راندمان آبیاری و بهره برداری از آب است که ۱۵ درصد راندمان آب را بالا می‌برد و۷۰ درصد از هرزروی آب و تبخیر آن جلوگیری می‌کند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از روش‌های فیزیکی افزایش بهره‌وری آب، سایبان است که ۳۰ تا ۴۰ درصد مصرف آب را کم می‌کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: تحقیقات نشان داده در باغ هایی که سایبان بوده زوال مرکبات کمتر بوده است و از طریق سایبان علاوه بر بهره وری آب، مشکلاتی چون تگرگ، آفات و بیماری‌ها، سرمازدگی و آفتاب سوختگی قابل حل است.
قاسمی افزود: از دیگر کارهایی که در بحث فیزیکی بهره‌وری مؤثر است به کشت نشا می‌توان اشاره کرد؛ در این روش به جای اینکه بذر گیاه را در زمین و فضای باز ببریم می‌توانیم آن را به صورت نشا (خزانه) انجام دهیم و به جز محصولاتی چون گندم، جو و سیب زمینی برای بقیه محصولات می‌توان نشا انجام داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: یکی دیگر از روش‌های افزایش بهره‌وری آب، استفاده از بذر و نهال فراوری‌شده که ما تکنولوژی‌های آن را داریم، ما از کاشت گیاهان کم‌آب برتر مثل گلرنگ حمایت می‌کنیم.
۹۹۱۰ /۱۸۷۶
 

برچسب‌ها