۵۵ درصد جامعه هدف گلپایگان در طرح  کنترل فشار خون شرکت کردند

اصفهان - ایرنا -کارشناس مسوول بیماری های شبکه بهداشت و درمان گلپایگان از مشارکت حدود ۵۵ درصدی جامعه هدف طرح ملی کنترل فشار خون در این شهرستان خبر داد.

محسن اکبری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان گلپایگان افزود: از آغاز طرح کنترل فشار خون تاکنون ۳۰ هزار نفر از جمعیت بالای ۳۰ سال این شهرستان موفق به سنجش و آموزش فشار خون و ثبت و تکمیل پرسشنامه شده‌اند.

وی آمار واجدان شرایط شرکت در طرح کنترل فشار خون در شهرستان گلپایگان را ۵۵ هزار نفر برآوردکرد و افزود: تا امروز بیش ۵۰۰ نفر از جمعیت غربالگری شده، مبتلا به فشارخون بالا شناسایی شدند که شاید از بیماری خود اطلاع نداشتند، تحت مراقبت قرار گرفتند و غربالگری تا پایان طرح ادامه دارد.

اکبری ادامه داد: مرحله نخست این طرح که اطلاع رسانی و آگاه سازی بود از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شد و اجرای مرحله دوم نیز تا ۱۵ تیرماه برای سه گروه حساس جامعه از جمله افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی به عنوان گروه‌های پر خطر جامعه ادامه دارد.

وی اظهار داشت: غربالگری فشارخون افراد در گلپایگان با فعالیت ۱۵ مرکز و پایگاه سلامت ،۲۳ خانه بهداشت، ۱۰ ایستگاه ثابت و سیارو بیمارستان دولتی امام حسین (ع) در این شهرستان طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در حال اجراست.

وی با بیان اینکه طرح ملی کنترل فشار خون برای خانوارها به صورت رایگان اجرا می شودخاطر نشان کرد: این بیماری خاموش است زیرا افرادی مبتلا از بیماری خود مطلع نیستند و درمان نشوند با مرگ و میر و یا معلولیت ناشی از سکته وبیماری های قلبی و عروقی روبرو می‌شوند.

کارشناس مسؤول بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان گلپایگان به مشارکت جمعیت هلال احمر، بسیج و سپاه و دیگر نهادها و دستگاه‌های اجرایی در طرح ملی ملی کنترل فشار خون در این شهرستان اشاره کرد و از اصحاب رسانه خواست در فرصت باقیمانده طرح نسبت به اطلاع رسانی برای حضور افرد واجد شرایط همکاری کنند.

شهرستان گلپایگان با بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت در سه شهر گلپایگان و گوگد و گلشهر و ۵۲ روستا و آبادی در ۱۸۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد.

/ ‏‬ ۶۰۲۲ پ/۷۱۳۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =