واردات آرتمیا با احیای دریاچه ارومیه به صفر می رسد

ارومیه- ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: اگر وضعیت دریاچه ارومیه بهبود یابد و به تراز اکولوژیک خود برسد، تمام نیاز کشور به آرتمیا که تنها موجود زنده این پهنه آبی است، تامین می شود.

علی نکویی فرد روز سه شنبه در حاشیه کارگاه آموزشی پرورش آرتمیا در استخرهای خاکی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه و با تایید سازمان حافظت محیط زیست امکان برداشت آرتمیا از این پهنه وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به واردات سالانه ۷۰ تن آرتمیا و نیاز صنعت شیلات کشور به آن، اضافه کرد: برای واردات هر کیلوگرم از این محصول آبزی دوست، ۸۰ تا ۱۰۰ دلار هزینه می شود.

نکویی فرذ بیان کرد: بر اساس پیش بینی ها نیاز کشور به تخم آرتمیا در سال جاری به ۷۱ تن می رسد و تا ۲ سال آینده باید حدود ۲۶۰ تن سیست یا تخم آرتمیا در اختیار داشته باشیم.

وی با اشاره به شروع فعالیت در این حوزه، اظهار داشت: یک واحد حدود ۲۰۰ هکتاری در کرمان و یک واحد ۱۰ هکتاری در منطقه فسندوز میاندوآب در بخش تولید و پرورش آرتمیا فعالیت دارد.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی اعلام کرد: در هر هکتار استخر خاکی پرورش آرتمیا پنج تن ذی توده آرتمیا و ۱۰۰ کیلو سیست آرتمیا تولید می شود.

نکویی فرد با اشاره به اینکه شناسایی ظرفیت های پرورش آرتمیا در کشور از اهداف این مرکز است، گفت: به دنبال شناسایی مناطقی هستیم که ظرفیت پرورش آرتمیا را با آب های نامتعارف را داشته باشد.

وی تاکید کرد: برای سرمایه گذاری در این بخش باید آب مورد نیاز این صنعت به صورت دائمی و مطمئن تامین شود و در این صورت می توان با تولید، نیاز کشور به آرتمیا را تامین کرد.

نکویی فرد با اشاره به اینکه راه اندازی مزرعه ۲۰۰ هکتاری پرورش آرتمیا در شهرستان میاندوآب در حال پیگیری است، ادامه داد: این مزرعه در اختیار پرورش ماهیان گرم آبی بود و در صورت تامین آب مورد نیاز پرورش آرتمیا در آن انجام می شود.

وی در خصوص آرتمیای دریاچه ارومیه نیز بیان کرد: این آرتمیا با نام اورمیانا جزء هشت گونه شناسایی شده در دنیاست و یکی گونه های منحصر به فرد به شمار می رود.

نکویی فرد با تاکید به اینکه آرتمیا میزان بالای شوری را تحمل می کند، گفت: این موجود خوراک آبزیان بوده و در بخش غذای لارو آبزیان بی رقیب است.

وی افزود: این ماده غذایی باعث افزایش ایمنی و بقای لارو آبزیان می شود و خصوصاً در بخش غذای میگو جایگزینی ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی گفت: هدف ما تولید آرتمیا در کشور و بی نیازی از واردات این محصول است.

آرتمیا با نام علمی (Artemia) جانداری است سخت‌پوست که در آب‌های شور زندگی می‌کند، پیش از این دریاچه ارومیه یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان شمرده می‌شد؛ آرتمیا در صنایع پرورش میگو و ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سالانه بیش از ۲ هزار تن سیست آرتمیا در دنیا معامله می‌شود؛ به خصوص از خود آرتمیا یا سیست آن در تغذیه مراحل نوزادی ماهیان، سخت پوستان و نرم‌تنان سود می‌برند؛ طبق گزارش ها، قیمت هر کیلو آرتمیا در بازارهای جهانی با توجه به کیفیت آن حدود ۵۰ تا ۱۳۰ دلار است.

۹۹۱۸/‏۳۰۷۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha