آبفا استان تهران: بارش ها، منابع آبی زیرزمینی را تغییر نداده است

تهران - ایرنا - مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد:‌ برخلاف برخی تصورات مردمی، بارندگی ها، منابع آبی زیرزمینی را تغییر نداده است و تنها تاثیر مثبتی بر منابع آبی سطحی داشت لذا منابع زیرزمینی اکنون در شرایط مناسبی نیست.

محمدرضا بختیاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه مردم باید با تغییر نگرش در رفتارها و اصلاح الگوی مصرف، در مدیریت مصرف آب بیشتر بکوشند گفت: برخی بر این باورند که امسال چون بارش‌های خوبی رقم خورده نیاز به صرفه جویی نیست و منابع آبی استان تأمین است؛ در حالی که این‌طور نیست.

وی افزود: در استان تهران شاهد شرایط سخت در فرآیندهای تولید آب هستیم به گونه‌ای که آب از پشت سدها به تصفیه خانه‌ها و از آنجا به مخازن و با پمپاژ به شبکه آبی متصل می‌شود.

بختیاری اضافه کرد: آب گران است و دولت برای رفاه مردم قیمت تمام شده آب را پایین‌تر از قیمت واقعی برای مردم اختصاص داده است از این رو در تهران هزینه تولید و توزیع آب شرب در هر متر مکعب ۲ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه می‌برد در حالی که مردم تنها ۶۰۰ تومان آن را از طریق قبوض آب می‌پردازند.

به گفته وی آب تهران جزو بهترین آب‌های دنیا از لحاظ کیفیت است که در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

بختیاری با اشاره به اینکه ۷۰ درصد آب تهران از طریق منابع سطحی و ۳۰ درصد توسط منابع زیرزمینی می‌شود گفت: امسال با بارش‌ها شاهد رشد ۴۲ درصدی منابع آبی در مخازن سدهای پنجگانه استان از جمله امیرکبیر، لار، لتیان، ماملو و طالقان هستیم.

وی افزود: امسال یک میلیارد و ۲۱۵ میلیون مترمکعب آب در مخازن سدها ذخیره شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۸۵۴ میلیون مترمکعب بوده است رشد ۴۲ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به اینکه ۳۵ درصد منابع آب تهران به مصرف شرب می‌رسد گفت: همچنین ۵۵ درصد آب در تهران صرف کشاورزی و بقیه صرف محیط زیست و صنعت می‌شود.

وی ادامه داد: تعداد مشترکان فعال آب در استان تهران یک میلیون و ۷۹ هزار و ۳۳۴ رشته است.

بختیاری گفت: به صورت میانگین شهروندان تهرانی در یک روز بیش از سه میلیون مترمکعب آب مصرف می‌کنند.

تهرام/‌۸۱۳۸/ ۱۰۰۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =