۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۷
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83368744
۰ نفر
العرب: معامله قرن تنشها در منطقه را افزایش می دهد

تهران - ایرنا - روزنامه «العرب» در واکنش به «نشست اقتصادی منامه» در بحرین که قرار است در راستای اعلام بخشی از طرح موسوم به «معامله قرن» آمریکا امروز و فردا (چهارشنبه) برگزار شود، اقدامات یکجانبه آمریکا برای تامین منافع اسرائیل در غیاب فلسطینی ها بوده و نتیجه ای برای حل منازعات دو طرف نداشته و بر تنش ها می افزاید.

«عبد الوهاب بدرخان» روزنامه نگار لبنانی در این مطلب نوشت که معامله قرن مرده به دنیا آمده و چیزی را عوض نخواهد کرد و فقط به راه حل تشکیل کشور مستقل فلسطینی پایان می دهد و ظلم به ملت فلسطین که نزدیک به یک قرن است صورت می گیرد، ادامه خواهد داشت. خشونت و تروریسم را در منطقه تشدید کرده و نزاع ها را در خاورمیانه طولانی تر و اختلاف های فرقه ای و مذهبی را میان جهان اسلام و غرب شدیدتر خواهد کرد.

وی افزود: از زمانی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا وارد کاخ سفید شد، از راه حل برای صلح در خاورمیانه یا آنچه معامله قرن می نامد همانند یک فرد تاجر، سخن گفته است. وی برای فراهم کردن این طرح از روش سری و لابی گری و چانه زنی استفاده کرده و «جرد کوشنر» داماد و مشاورش، «جیسون گرینبلات» یکی از پیمانکاران خود و «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا و از نزدیکان به صهیونیستها را مسئول این طرح به نیابت از خود قرار داده است.

تحلیل گر لبنانی اضافه کرد: پس از گذشت زمان طولانی و اصلاح های صورت گرفته در آن هنوز مشخص نیست که جنبه سیاسی این طرح برای اعلام آماده است یا نه، اما امروز و فردا (سه شنبه و چهارشنبه) در نشست اقتصادی منامه جنبه اقتصادی این معامله در غیاب فلسطینیان که خود صاحب زمین و حقوق و مسایل آن هستند، اعلام خواهد شد.

بدرخان نوشت: فلسطینی ها، آمریکا و همه طرح های آن مانند اعلام قدس بعنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر را تحریم کرده اند. فلسطینی ها دو راه بیشتر پیش رو نداشته اند: تحریم و غیبت از این نشست اقتصادی، به این دلیل که طرف آمریکایی در این طرح هیچ فلسطینی را دخیل نکرده و همه تصمیم ها درباره قدس را نیز یکجانبه گرفته بود.

وی اضافه کرد: آمریکا مدعی است که اعراب نباید فلسطین را به عنوان مساله مرکزی و در اولویت بدانند و به رغم اینکه آمریکا سعی در ترغیب فلسطینی ها برای پذیرش معامله قرن می کند، در عین حال سیاست تخریب تدریجی فلسطینیان با محروم کردن صدها هزار فلسطینی از آموزش و خدمات پزشکی را در پیش گرفته است. دولت آمریکا کمک های سالانه خود به «آنروا» (آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی) از جمله شامل کمک به بیمارستان ها را به تعلیق در آورد و از اقدامات اسرائیل برای تحت فشار قرار دادن فلسطینی ها همچون گرسنه ساختن و محاصره و هتک حرمت به مقدسات آنها حمایت می‌کند.

نویسنده روزنامه العرب ادامه داد: دولت آمریکا می گوید که اجرایی کردن تصمیمات خود درباره قدس و به دنبال آن اقدامات دیگر آن در واکنش به عدم همکاری تشکیلات خودگردان فلسطین با تلاش های کوشنر و گرینبلات برای احیای مذاکرات صلح است که سالهاست متوقف شده، این در حالی است که پیش شرط هایی که آنها مطرح می کنند، بسیار شدیدتر و افراط گرایانه تر از رژیم اسرائیل است.

وی افزود: چرا در این پیش شرط ها، خواسته های فلسطینی ها درباره اشغالگری اسرائیلی ها و شهرک سازی ها غیر قانونی آن و نیز اقدام این رژیم درباره قدس و مساله حق بازگشت آوارگان فلسطینیان به سرزمین خود و ترسیم مرزهای کشور مستقل فلسطینی تامین نمی شود.

بدرخان نوشت: خطرناکتر و بدتر این است که ترامپ در طرح خود زمینه سواستفاده اسرائیل از آن برای سرقت بیشتر اراضی فلسطینی فراهم کرده تا جایی که فریدمن سفیر آمریکا در سرزمینهای اشغالی زمینه را برای «بنیامین نتانیاهو» جهت الحاق اراضی بیشتری از کرانه باختری به این رژیم را فراهم کرد، با این حال ترامپ معامله قرن را طرحی برای رشد و پیشرفت فلسطینیان می داند.

نویسنده العرب تاکید کرد: معامله قرن اساساً طرحی است که در شرایط دشوار و بحرانی کنونی کشورهای عربی بوجود آمده و برخی از آنها به دنبال منافع خود هستند، در حالی که این طرح به آمریکایی و اسرائیلی ها اجازه می دهد تا اشغالگری و استعمارگری را به طور دایمی در فلسطین و در حق ملت آن ادامه دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =