نخستین مرکز رادیویی اداره کل راهداری کشور در استان مرکزی بهره برداری شد

اراک - ایرنا -نخستین مرکز رادیویی راهداری کشور (استودیوی راه) روز سه شنبه با هدف ارایه گزارش اطلاع رسانی راه ها با حضور مقامات استان مرکزی بهره برداری شد.

به گزارش ایرنا، استاندار مرکزیدر جریان بهره برداری از این تجهیز راهداری گفت: مرکز رادیویی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این استان با همکاری صدا و سیما و با هدف اطلاع رسانی وضعیت راه‌ها به صورت مستقیم به رانندگان در محل این اداره کل ایجاد شده است.

سید «علی آقازاده افزود: اطلاع رسانی وضعیت راه‌های استان مرکزی به رانندگان نقش مهمی در انتخاب مسیر مناسب توسط آنان و کاهش حوادث رانندگی، خسارات و تلفات جاده‌ای در استان به همراه دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۶۰۰ کیلومتر آزاد راه و بزرگراه در این استان وجود داشته و این مهم استان را به یکی از کانون های مهم کشور در زمینه حمل و نقل بار و مسافر تبدیل کرده است.

استاندار مرکزی عنوان کرد: با وجود اقدامات مناسبی که در زمینه بهسازی جاده‌ها، رفع نقاط حادثه خیز و روشنایی جاده‌ها انجام شده است تلفات و مجروحیت‌ها در جاده‌ها از جمله مشکلات استان مرکزی به شمار می‌رود.

آقازاده ادامه داد: رعایت نکردن قوانین و مقررات و حق تقدم توسط رانندگان از جمله مهمترین عوامل بروز حوادث رانندگی و ایجاد تلفات در جاده‌های استان مرکزی بوده و نیاز این افراد رعایت قوانین و مقررات و همکاری با پلیس و عوامل راهداری را افزایش ایمنی در جاده‌ها در دستور کار خود قرار دهند.

استاندار مرکزی در حاشیه این آیین با حضور در نشست تقدیر از نیروهای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی فعال در سیلاب بهاره خاطرنشان کرد: در ایام تعطیلات نوروزی امسال مسافرت‌ها به استان افزایش داشت اما، با تلاش پلیس، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و دستگاه‌های مربوطه کاهش تلفات جاده ای رقم خورد و کیفیت خدمات به مسافران بهتر بود.

آقازاده گفت: خسارت سیلاب بهاره در استان مرکزی نیز با هماهنگی و همکاری دستگاه‌های عضو مدیریت بحران استان به حداقل کاهش یافت و تلاش های راهداری در این راستا موثر و برجسته بود.

وی ادامه داد: دستگاه‌های عضو مدیریت بحران استان مرکزی علاوه بر ارایه خدمات به مناطق سیل زد، با توجه به معرفی این استان به عنوان معین لرستان، خوزستان و گلستان در این مناطق نیز وظیفه خدمت رسانی به مردم این مناطق را نیز برعهده داشتند.

استاندار مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی در کمترین بازه زمانی توانست در سیلاب بهاره بیشترین کالا، خدمات و نیروی انسانی را به لرستان اعزام کند.

آقازاده ادامه داد: استان مرکزی علاوه بر ارسال کمک به استان لرستان کالاها، کمک‌ها و تجهیزاتی را به مناطق سیل زده خوزستان و گلستان ارسال کرده و با گذشت سه ماه از این حادثه ارسال کمک‌ها ادامه دارد.

وی ایجاد سوله تعمیر ماشین آلات راهداری در اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی را از جمله اقدامات این اداره کل در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در استان دانست و گفت: ایجاد سوله تعمیرات ماشین آلات راهداری در این اداره کل ضمن کاهش هزینه‌ها افزایش سرعت در تعمیر و افزایش خدمت رسانی به مردم را در جاده‌ها به همراه دارد.

استاندار مرکزی ادامه داد: موتور اضطراری ۱۸ کیلوواتی و نیروگاه خورشیدی ۲۰ کیلوواتی نیز امروز در اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بهره برداری شد که ایجاد این مراکز نقش مهمی در تأمین برق مورد نیاز این اداره کل در هنگام قطع جریان برق، صرفه جویی در انرژِی و جلوگیری از قطع خدمات رادیویی و پایش جاده‌ها در استان به همراه دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی نیز در این آیین گفت: نیروگاه ۲۰ کیلووات در این اداره کل با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به مدت ۴۰ روی در این ادراه کل به بهره برداری رسیده است.

«علی زندی فر» افزود: تمام تجهیزات مورد نیاز این نیروگاه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش رونق تولید از تجهیزات و لوازم داخلی تأمین شده است.

وی یادآور شد: ایجاد ۶ زیر گذر در راستای کاهش حوادث رانندگی در جاده‌های استان از جمله برنامه‌های این اداره کل در سال جاری است که تا کنون مناقصه برخی فعالیت‌های اولیه ایجاد این طرح‌ها انجام شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی بهره برداری از سه ساختمان راهداری در استان مرکزی را از دیگر برنامه‌های این اداره کل عنوان کرد و گفت: بهره برداری از این ساختمان‌ها بر اساس برنامه ریزی های انجام شده همزمان با هفته دولت آغاز می‌شود.

زندی فر ادامه داد: بهره برداری از ساختمان راهداری شهرستان فراهان نیز امسال انجام می‌شود.

وی گفت: زمین برای جایه جایی پاسگاه توره که از جمله دغدغه‌های ۱۵ ساله مسئولان استان بود اخذ و تا عملیات اجرایی این طرح تا ۱۰ روز آینده آغاز می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی از آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح آشتیان- راهجرد در سال جاری خبر داد و افزود: مرحله نخست اجرای این طرح که برگزاری مناقصه بود تا ۱۰ روز آینده انجام می‌شود.

زندی فردر بخش دیگری از سخنانش میزان مصرف لاستیک خودروهای سنگین در استان مرکزی را سالی ۶۰ هزار حلقه عنوان کرد و ادامه داد: استان مرکزی با توزیع ۴۳ هزار حلقه لاستیک خودروهای سنگین در بین فعالان این بخش از جمله استان‌های موفق کشور در این زمینه بوده است.

وی یادآور شد: در راستای ساماندهی پایانه بار استان عملیات فضا سازی و ایجاد پارکینگ خودروهای سبک در این پایانه با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در حال انجام است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: ۳۲ نقطه حادثه خیز ثبت شده در جاده‌های استان مرکزی وجود دارد که مناقصه رفع ۱۰ نقطه در سال جاری با پیمانکاران در حال برگزاری است.

زندی فر ادامه داد: همچنین عملیات اجرایی اصلاح ۲۱ نقطه حادثه خیز بدون شناسنامه نیز امسال در سطح جاده‌های استان مرکزی در حال انجام است.

وی گفت: عملیات نصب سامانه روشنایی ۱۴ نقطه حادثه خیز جاده‌های استان سال گذشته از محل صرفه جویی های اجرایی شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی افزود: سامانه روشنایی در ۲۵۰ کیلومتر از جاده‌های استان مرکزی اجرایی شده است که با قرارداد منعقد شده اجرای این سامانه در سال جاری به بیش از ۳۰۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

زندی فر ادامه داد: در راستای ایمن سازی مدارس آموزش های لازم با همکاری پلیس در ۲۵۰ مدرسه استان مرکزی برگزار و ۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموز در سال جاری از این آموزش ها بهره مند شده اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی گفت: توزیع ۷۰۰ کلاه ایمنی در روستاها، توزیع ۱۵۰ کیسول آتش نشانی در راستای طرح ارتقای وانت بارها در ساوه، آموزش مدیران فنی و کنترل کیفی برای حذف باک های اضافه برای مقابله با قاچاق سوخت از دیگر اقدامات این اداره کل در سال جاری بوده است.

زندی فر افزود: با وجود مشکلات اقتصادی حمل کالا از ابتدای سال جاری تا کنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان مرکزی ۲ و ۷۶ صدم و بارنامه ۱۲ و ۷۷ صدم درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ارزش بار جابه جا شده از استان مرکزی به نقاط مختلف کشور نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۸ و ۶۳ صدم درصد افزایش یافته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی یادآور شد: جاری شدن سیلاب در استان در برآوردهای اولیه انجام شده یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال خسارت در جاده‌های استان به همراه داشت که در برآوردهای بعدی این خسارت ها ۷۲۰ میلیارد ریال برآورد شد.

زندی فر افزود: ۱۰۰ میلیارد ریال این خسارت های روز گذشته به استان مرکزی ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: ۳۳ دستگاه از ماشین آلات راهداری در سیل امسال از استان مرکزی به استان ازنا و الیگودرز و ۱۲ دستگاه به پل دختر ارسال و اکنون پس از انجام ماموریت ها به استان بازگشتند.

در پایان این نشست از راهداران فعال در سیل استان مرکزی تقدیر شد.

۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتر انواع آزاد راه، راه اصلی و راه روستایی در استان مرکزی وجود دارد که چهار هزار کیلومتر آن را راه های روستایی تشکیل داده است.
روزانه حدود ۴۹۰ هزار وسیله نقلیه از مسیرهای جاده ای استان مرکزی تردد می کنند.

۱۹۵۵/‏۶۰۱۳/‏

برچسب‌ها