محسن هاشمی: نگاه نظریه پردازان انقلاب اسلامی مدارا با مخالفان بود

تهران- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر تهران با گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر گفت: نگاه شهیدان بهشتی، مطهری و سایر رهبران و نظریه پردازان انقلاب اسلامی مبتنی بر حاکمیت عقلانیت در اداره کشور، مدارا و سعه صدر با مخالفان، منتقدان و پرهیز از تندروی، افراط و تفریط بود که نیاز امروز ما نیز هست.

محسن هاشمی روز سه شنبه در نطق پیش از دستور یکصد و پنجاه و یکمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران افزود: ششم تیر سال ۱۳۶۰ با ترور نافرجام آیت الله خامنه ای و هفتم تیر با انفجار حزب جمهوری اسلامی، افراطیون پاسخ مدارا و عقلانیت را با آتش دادند و گرچه این آتش، ریشه جریان نفاق را در داخل ایران سوزاند اما نهال بارور انقلاب اسلامی را با آسیب های غیرقابل جبرانی پاسخ داد.

رییس دستگاه قضا کام مردم را شیرین کند

وی همچنین با اشاره به فرارسیدن هفته گرامیداشت قوه قضاییه گفت: رییس جدید دستگاه قضا کام تلخ مردم مظلوم را با اجرای عدالت شیرین کند.

هاشمی افزود: انتظار افکار عمومی از رییس جدید دستگاه قضا، ایجاد تحول براساس سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب، سیره و میراث شهید بهشتی است که با مبارزه با تبعیض، فساد و تخلف، حس شیرین عدالت را در کام تلخ مردم مظلوم ایران ایجاد کند.
وی با گرامیداشت یاد وخاطر شهدای واقعه هفتم تیر حزب جمهوری اسلامی گفت: انفجار حزب که به شهادت دکتر بهشتی- نماد عقلانیت، میانه روی و سعه صدر- به همراه یاران وی منجر شد یکی از بزرگترین ضربه هایی بود که افراطیون و جریانات انحرافی و نفاق به انقلاب و نظام وارد کردند.
هاشمی اظهار امیدواری کرد که مشی شهید بهشتی در حراست از حقوق مردم بخصوص آزادی و عدالت از سوی همه مسئولان بویژه مدیران دستگاه قضا دنبال شود.

وی در تشریح ویژگی های شهید بهشتی گفت: این شهید بزرگوار شخصیتی جهان دیده، آشنا به علوم روز و مسلط به مبانی فقهی و اجتهاد بود و در عین حال یکی از معماران و نظریه پردازان اصلی جمهوری اسلامی محسوب می شد که مدیریت دشوار جلسات مجلس موسسان و خبرگان قانون اساسی را برعهده داشت.

به گفته هاشمی، آشنایی شهید بهشتی با نظام های سیاسی مختلف و جوهره مدیریت و شخصیت کاریزماتیک وی موجب شد انقلاب اسلامی بتواند در فاصله کمتر از یکسال به قانون اساسی مدرن، نسبتاً کارآمد و عملگرایانه برسد؛ امری که در سایر انقلاب ها با دشواری فراوانی مواجه و ناکامی در طراحی نظام سیاسی برخاسته از انقلاب، موجب بروز شورش، خونریزی، بی ثباتی و التهاب در آنها شد.

قدردانی نسل نخست رهبران انقلاب باشیم

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: سرنوشت تلخ بهار عربی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نشان داد که ما باید تا چه اندازه قدردان نسل نخست رهبران انقلاب اسلامی باشیم که با زعامت امام خمینی (ره)، موفق شدند انقلاب اسلامی را در کوتاهترین زمان و با کمترین تلفات ممکن به سامان برسانند.

هاشمی تصریح کرد: اگر بیگانگان و گروههای افراطی و منحرف با دست زدن به خشونت و از طریق توطئه و تجاوز، فضای رشد و بالندگی را در انقلاب اسلامی مخدوش نمی کردند به طور قطع امروز شاهد جامعه ای به مراتب موفق تر بودیم.
تهرام/۹۳۴۳/‌‬ ۱۰۰۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =