مرکز  علمی و کاربردی فرش و اسب در خراسان شمالی راه اندازی می شود

بجنورد- ایرنا- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان شمالی گفت: راه اندازی ۲ مرکز علمی و کاربردی در زمینه فرش و اسب در این استان موافقت شده است.

دکتر عباس پهلوان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این دانشگاه ۱۲ مرکز آموزش علمی کاربردی در استان در حوزه‌های خدمات، صنعت، کشاورزی، فرهنگ و هنر دارد که از مجموع این تعداد پنج مرکز که زیر مجموعه دستگاه‌های اداری بودند باید واگذار و یا تعطیل شوند.

وی گفت: بخش خصوصی می‌تواند این مراکز را دوباره احیا کند.

وی با بیان اینکه با راه اندازی مراکز فرش و اسب این حوزه ها تخصصی تر خواهند شد، افزود: در هر۲ زمینه نیز ظرفیت و پتانسیل بالایی در استان وجود دارد که اگر همراه دانش و تخصص شود منجر به اشتغال پایدار و افزایش درآمد خانوارها می‌شود.

پهلوان اظهار داشت: فرش ۲روی ابریشم توسط بافندگان روستای ترکمن نشین دویدوخ در بخش مرزی راز و جرگلان تولید می‌شود که مردم این روستا سابقه طولانی در زمینه تولید صنایع دستی دارند.

وی اظهار داشت: بیشتر تولید فرش‌های ۲روی این روستا به خارج از کشور صادر می‌شود.

به گزارش ایرنا فرش ۲روی تمام ابریشمی ترکمنی که در روستای دویدوخ این استان بافته می‌شود با توجه به ضخامت کم و زیبایی بی نظیر، کاری فوق العاده و منحصر به فرد است که از زیباترین صنایع دستی کشور محسوب می‌شود.
روستای ۴۵۰ خانواری دویدوخ دو هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت دارد که هر خانواده دارای یک دار قالی است که اکثر قالی‌های بافته شده این روستا به صورت ۲رو و تمام ابریشمی است که بافت هر قالیچه سه متری حدود هفت ماه به طول می‌انجامد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان شمالی گفت: پرورش اسب اصیل ترکمن و حتی کردی نیز در این استان باید به صورت علمی و تخصصی انجام شود.

به گزارش ایرنا پرورش اسب از توانمندی‌های اقتصادی خراسان شمالی است و از آن به عنوان صنعتی پردرآمد و اقتصادی یاد می‌شود اما، استان هنوز از این قابلیت مهم اقتصادی استفاده بهینه نکرده است.
در خراسان شمالی حدود یکهزار سر اسب ترکمن نگهداری می‌شود که ارزش این سرمایه نزدیک به ۳۰۰ میلیارد ریال است.
اسبداران خراسان شمالی بویژه در شهرستان مرزی و ترکمن نشین راز و جرگلان با اتکا به علاقه شخصی خود اقدام به پرورش اسب می‌کنند و این نیروی انسانی علاقه مند، بزرگترین سرمایه صنعت اسب استان به شمار می‌رود.
از این رو صنعت پرورش اسب در استان می‌تواند به بهره وری و توجیه اقتصادی بالا دست یابد اما این قابلیت و ظرفیت برای جهش نیاز به مدیریت درست دارد.
اسب ترکمن فرصت طلایی برای اقتصاد استان است و اهمیت این حوزه اقتصادی و اجتماعی در استان چنان است که در سال‌های اخیر کارگروه خاصی در استانداری خراسان شمالی ذیل معاونت هماهنگی امور اقتصادی با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های اسبداران تشکیل شده تا به سیاستگذاری و برنامه ریزی برای توسعه این صنعت بپردازد.
در این سال‌ها چند دوره جشنواره زیبایی اسب در استان برگزار شده که این جشنواره‌ها تأثیر زیادی در معرفی اسب داشته و علاوه بر آن سبب کمک به بازار و افزایش میزان خرید و فروش اسب شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان شمالی افزود: هم اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو در هفت مرکز آموزش عالی در سطح شهرستان‌های استان در ۳۸ کد رشته در مقطع کارشناسی و ۲۴ کد رشته در مقطع کاردانی تحصیل می‌کنند.
پهلوان با بیان اینکه ۴۰ درصد دانش آموختگان این مرکز آموزش عالی شاغل می‌شوند گفت: در برخی از رشته‌ها از جمله رشته متالورژی تولید آلومینیوم ۱۰۰ درصد فراگیران مشغول به کار شدند.
وی افزود: برخی از کد رشته‌ها در این دانشگاه از جمله متالورژی در گرایش تولید آلومینیوم انحصاری بوده است به همین علت تمام دانشجویان بعد از تحصیل دارای شغل خواهند شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: این مرکز مجری نظام آموزش عالی مهارت است که زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری اداره می‌شود، هدف این دانشگاه ارتقای سطح مهارت شاغلان بخش‌های مختلف اقتصادی و افزایش مهارت‌های حرفه‌ای دانش آموختگانی که فاقد تجربه اجرایی هستند می‌باشد.
خراسان شمالی حدود ۴۰ هزار دانشجو دارد که در ۳۵ مرکز آموزش عالی دولتی، غیردولتی و پیام نور مشغول به تحصیل هستند.

۳۰۰۷/‌‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =