اروپا از عواقب تحریم ایران در مبارزه با موادمخدر بی نصیب نخواهد بود

تهران- ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: پلیس ایران در تامین تجهیزات مبارزه با موادمخدر با محدودیت های ناشی از تحریم ها مواجه است که اروپا از عواقب آن در مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر بی نصیب نخواهد بود.

محمدمسعود زاهدیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در پاسخ به این سئوال که آیا پلیس مبارزه با موادمخدر مجهز به تجهیزات روز است؟ افزود: تلاش پلیس این است که از امکانات و تکنولوژی روز استفاده کند که البته تحریم ها دست و بال ما در این زمینه بسته است و دسترسی به برخی تجهیزات به دلیل کاربردهایی که ادعا می کنند، دوگانه است، برای ما سخت شده است اما با همه این سختی ها سعی کردیم تجهیزات لازم در حوزه پلیس مبارزه با مواد مخدر را تامین کنیم.

وی اضافه کرد: امروز پلیس یک پلیس هوشمند است که متناسب با نوع تهدید موجود، فعالیت می کند. البته محدودیت هایی نسبت به تامین بودجه و برای تامین تجهیزات وجود دارد. دسترسی هایی که به دلیل تحریم ها محدود شده است و برخی اجناس را باید گران تر از قیمت واقعی خریداری کنیم.

زاهدیان افزود: مسائل این گونه در تامین نیازمندی های ما تاثیر گذاشته است اما به دنبال این هستیم تا نیازمندی های خود را با آخرین الگوهای روز دنیا تامین کنیم، مطمئناً امکانات، تجهیزات و نیروهای ما محدود است و اگر تقویت نشویم یک سطحی از مواد را می توانیم، کنترل کنیم و بخشی از آن ممکن است از دست ما خارج شود و عبور کند که البته این آسیب را حتماً کشورهای اروپایی خواهند دید.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر گفت: به دلیل تخصص بالای همکاران و کار شبانه روزی و مضاعف، سعی کردیم خلاء تجهیزاتی را برطرف کرده و با حمایت دولت و مجلس حداقل ها را فراهم کنیم. تجهیزات ما به اندازه نیاز تامین نشده است اما از همین میزان کم را با بهره مندی بهینه و هدفمند استفاده می‌کنیم.

زاهدیان با اشاره به شهدای پلیس مبارزه با مواد مخدر، گفت: شهدای این پلیس تا امروز ۳ هزار و ۷۵۷ نفر و تعداد جانبازان ۱۲ هزار نفر هستند و جانبازان این حوزه که در راه مقابله با ترانزیت موادمخدر به کشور و حتی سایر کشورهای، سلامت خود را به خطر انداخته اند، درد جسمانی ناشی از آسیب های مقابله با موادمخدر را به جان می خرند.

*مبارزه با مصرف الکل در کشور متولی مشخصی ندارد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در مورد مقابله با مصرف الکل های دست ساز در کشور، گفت: مبارزه با مصرف الکل در کشور متولی مشخصی ندارد به عنوان مثال ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان حوزه بالا دستی در زمینه مواد مخدر فعالیت می کند اما در مورد برخورد با معضل الکل چنین حوزه بالادستی وجود ندارد، البته پلیس در این زمینه اقداماتی انجام داده است.

زاهدیان تاکید کرد: در این زمینه نیازمند تقویت در بخش هایی از جمله وزارت کشور برای مبارزه با مصرف الکل هستیم. در کنار آن باید در حوزه پیشگیری اقدامات بیشتری انجام شود. در این زمینه خلاء هایی وجود دارد که باید در این زمینه نیز اقداماتی صورت گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =