مدیریت تغییرات آب و هوایی زمین مستلزم افزایش مصرف انرژی است

تهران- ایرنا- محققان دریافتند مقابله با اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی زمین، مستلزم مصرف انرژی بیشتری است.

به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، بر اساس این تحقیقات در صورتی که اقتصادهای جهان به سرعت سوخت‌های فسیلی را با منابع تجدیدپذیر جایگزین نکنند، اثر گرمایش جهانی موجب شکل‌گیری یک چرخه بازخورد منفی خواهد شد.
محققان برای شناسایی جنبه‌های مختلف تأثیر تغییرات آب و هوایی بر میزان تقاضای انرژی، چندین مدل محتلف از جمله ۲۱ مدل آب و هوایی را با یکدیگر ترکیب کردند و به سراغ جزئیات دموگرافیک از جمله نتیجه مدل‌سازی وضعیت اقتصادی و جمعیت مربوط به پنج رویکرد مختلف جوامع بشری رفتند.
در این مدل‌سازی نحوه اثرگذاری تغییرات اجتماعی، اقتصادی و آب و هوایی بر میزان تقاضای سه نوع سوخت و چهار بخش اقتصادی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در این تحقیقات یک مدل پایه توسعه یافت که در آن افزایش جمعیت و درآمد محرک اصلی افزایش تقاضا برای انرژی است.
در نتیجه این مدل‌سازی مشخص شد با اندکی افزایش دمای جهانی درمقایسه با مدل پایه، تقاضای انرژی بین ۱۱ تا ۲۷ درصد افزایش می‌یابد. این در حالی است که افزایش شدید دما موجب افزایش ۲۵ تا ۵۸ درصدی تقاضای انرژی خواهد شد. همچنین مشخص شد اروپا، چین و آمریکا بیشترین میزان افزایش تقاضا برای انرژی را خواهند داشت.
بر اساس این تحقیقات برای ارائه یک راهکار موثر برای مقابله با آثار نامطلوب تغییرات آب و هوایی لازم است زیرساخت‌های توسعه اقتصادی در کشورهای در حال توسعه نیز مورد توجه قرار گیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =