۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۷
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 83368563
۱ نفر

برچسب‌ها

۲۷۰۰ نفر از قالیبافان بیجاری بیمه هستند
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بیجار گفت: با همکاری سازمان تامین اجتماعی بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ نفر از قالیبافان بیجاری این شهرستان زیر پوشش بیمه هستند.

سید علی میرآقایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این افراد از مزایای درمانی، بازنشستگی و از کارافتادگی بهره مند هستند اظهار داشت: بخش بزرگی از قالیبافان استان کردستان که حدود ۱۲ هزار نفر را شامل می‌شوند، عضو اتحادیه فرشبافان شهرستان بیجار هستند.

وی اضافه کرد: هنر رنگرزی یکی از صنایع اصلی فرشبافی است و توسعه آن، رونق فرش زیبای بیجار را به همراه خواهد داشت که در این راستا دوره ارتقا دانش رنگرزی برای استادکاران حرفه فرش بافی سراسر کشور در این شهرستان برگزار می‌شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: بیش از ۳۰ نفر از استادکاران منتخب ۱۵ استان مطرح کشور برای ارتقا سطح آموزشی و عملی به مدت سه روز در این دوره آموزشی شرکت می‌کنند.

میرآقایی با بیان اینکه دوره آموزشی به ۲ صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود، افزود: آموزش تئوری در دانشگاه پیام نور این شهرستان با ارائه مطالب جدید رنگ‌های طبیعی، فرآوری و کارگاه عملی رنگرزی در شهرک صنعتی بیجار برگزار می‌شود.

وی گفت: برگزاری این دوره با نظارت مرکز ملی فرش بافی ایران انجام می‌گیرد و در پایان دوره به استادکاران مدرک ارتقا سطح رنگرزی اهدا می‌شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: هدف از برگزاری این دوره آموزشی، معرفی و آشنایی دوباره مردم با فرش بیجار گروس و تار و پود طبیعی و رنگ و نقش آن است.

میرآقایی با اشاره به اینکه تاکنون ۳۲ دوره آموزشی در زمینه بافت فرش در این شهرستان برگزار شده است، افزود: امسال نیز دوره آموزشی در شهرهای حسن‌آباد یاسوکند، پیرتاج، توپ آغاج، بابارشانی و بیجار برگزار می‌شود.

شهرستان بیجار با جمعیتی حدود ۸۹ هزار نفر و قدمت تاریخی حدود هشت هزار سال در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

۹۹۴۳ / ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =