روابط ایران و استان نینوای عراق گسترش می یابد

تهران - ایرنا - "مرتضی عبادی" سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل طی سفری یکروزه به استان نینوا با استاندار، روسای دانشگاه ها، اعضای اتاق بازرگانی این استان دیدار کرد که در همه این دیدارها دو طرف بر ارتقای سطح روابط تاکید کردند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران که تا کنون سه بار پس از آزاد سازی موصل به این استان سفر کرده، در خصوص اهداف سفر خود به استان نینوا روز سه شنبه به ایرنا گفت: روابط جمهوری اسلامی با جمهوری عراق روابطی عمیق و دوستانه است لذا با توجه به اهمیت روابط ضرورت دارد همانطور که در مبارزه با گروهک تکفیری "داعش" در کنار هم قرار گرفتیم، از ظرفیت های همدیگر برای توسعه روابط آگاهی و راهکار های گسترش آن در بخش های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. براین اساس در سفرهای مختلف زمینه های همکاری فراهم شد که روابط تجاری و بازرگانی و همچنین علمی و آموزشی بخشی از آن است.
عبادی که به محض ورود با استاندار نینوا دیدار کرد، تصریح داشت که مردم موصل با وحدت و یکپارچکی نیروهای عشایری، ارتش و نیروهای مردمی از سد گروهک تکفیری داعش عبور کردند و در مسیر سازندگی قرار گرفته اند.

وی در دیدار با استاندار نینوا ظرفیت ها و چگونگی فعال کردن توانمندی های مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سرکنسول ایران که با اعضای اتاق بازرگانی استان نینوا نیز دیدار داشت در این باره گفت: با توجه به جلسه سال گذشته، میزان پیشرفت توافقات قبلی مورد بررسی قرار گرفت و نظر به افزایش روابط تجار و بازرگانان طرفین ارتقای روابط مورد تاکید قرار گرفت.

عبادی که افزایش حضور کالای ایرانی در موصل را حاصل شناخت نسبی فعالان اقتصادی این شهر دانست، اضافه کرد: آشنایی تجار با تنوع و کیفیت و قیمت کالاهای تولیدی ایران در سفرهای یک سال اخیر موجب شد تا موصل از کالای ایرانی استقبال و از کیفیت و قیمت مناسب آن اعلام رضایت نمایند، لذا با توجه اهمیت نمایشگاه های اقتصادی در معرفی کالاهای تولیدی ایران، از فعالان اقتصادی نینوا دعوت شد در هریک از نمایشگاه های تخصصی ایران که در تهران و استان های مختلف برگزار می شود، شرکت نمایند.

وی در خصوص بازدید خود از دانشگاه های موصل نیز گفت: ارتقای جایگاه علمی و آموزشی از اهداف دانشگاه ها است و این امر میسر نمی شود مگر اینکه تعامل سازنده ای برای انتقال تجارب در بین دانشگاه ها بوجود آید، از این رو آمادگی مراکز علمی و آموزشی کشورمان برای ارتباطی سازنده با دانشگاه های استان نینوا اعلام شد و کلیات روابط برای تبادل استاد و دانشجو، همایش های مشترک و مشارکت در کنفرانس های هر یک از طرفین و همچنین تبادل هیات مورد تاکید قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =