۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۸
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83368552
۰ نفر
نماینده مجلس سوریه: معامله قرنی وجود نخواهد داشت

بیروت- ایرنا- "منال الشیخ امین" نماینده مجلس سوریه با اشاره به برگزاری کنفرانس بحرین در ارتباط با معامله قرن گفت: یکی از اهداف تمام تحولات منطقه عربی، زمینه چینی مناسب برای طرح موسوم به معامله قرن است حال آنکه شکست آمریکا و حامیانش در سرنگونی دولت سوریه مانع بزرگی در برابر اجرای معامله قرن به شمار می آید.

الشیخ امین امروز (سه شنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا همچنین تاکید کرد: دمشق طرح آمریکا و حامیانش مبنی بر تجزیه سوریه را ناکام گذاشت و تا زمانی که سوریه مقاوم و استوار است، معامله قرنی وجود نخواهد داشت.

نماینده مجلس سوریه در قسمتی دیگر از سخنان خود درخصوص بازگشت پناهجویان سوری ساکن لبنان تصریح کرد: دولت دمشق برای حل بحران پناهجویان سوری ساکن لبنان آماده هماهنگی با دولت بیروت است، زیرا موضع دولت سوریه در قبال هر طرفی که از مشکلات سوری‌ها بکاهد، مثبت است و مدارکی را که سوری‌ها برای بازگشت به کشور لازم دارند، تأمین می‌کند حتی سوری‌هایی که مدارک شناسایی به همراه نداشته باشند، زیرا دولت دمشق در تلاش است همه با عزت به خانه‌های خود بازگردند.

وی در توضیح این مطلب افزود: پرونده آوارگان سوری اصل نقشه‌ای است که پیش از آغاز بحران سوریه علیه آن طراحی شده بود به این معنی که آمریکا و برخی حامیان تروریست اش، پناهجویان را برگ برنده مهمی برای اعمال فشار بر دولت سوریه می‌دانند و بر این اساس بازگشت آوارگان سوری به وطن خود، آمریکا را از منافع مادی و سیاسی محروم خواهد کرد.

الشیخ امین در مورد اردوگاه الرکبان و مانع تراشی آمریکا در بازگشت ساکنان آن به وطن خود نیز گفت: آمریکا اردوگاه الرکبان را به زندان بزرگی برای پناهجویان سوری تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: گروه موسوم به "شورای نظامی الرکبان" تحت حمایت آمریکا بوده و متشکل از چند گروه تروریستی است که در منطقه التنف حضور دارند؛ اعضای این شورا با ساکنان اردوگاه مانند گروگان رفتار می‌کنند و تلاش دارند بر سر آنان معامله و تجارت کرده و از آنان برای دریافت کمک‌های بشر دوستانه سازمان ملل سو استفاده کنند.

نماینده مجلس سوریه در ادامه تصریح کرد: آمریکا اردوگاه الرکبان را توجیهی برای ادامه حضور خود در خاک سوریه می‌داند، اما دولت سوریه نهایت تلاش خود را برای بازگرداندن ساکنان این اردوگاه به شهرها و روستاهایشان بعمل آورده، اما آمریکا و متحدان تروریستی آن مانع از بازگشت آنان می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص اتهام های آمریکا به ارتش سوریه در استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه گروه های تروریستی اظهار داشت: اتهام زنی آمریکا به دولت سوریه مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی فقط تبلیغاتی گمراه کننده است که واقعیت آن برای همه روشن شده و همه می‌دانند که آمریکا از این اتهامات برای اعمال فشار بر سوریه استفاده می‌کند تا از این طریق فشار موجود بر تروریست‌هایی که در ادلب مستقر هستند، بکاهد و مانع پیشروی نیروهای ارتش سوریه در مناطق تحت اشغال آنان شود.

نماینده مجلس سوریه همچنین با اشاره به حضور پایگاه‌های آمریکا در سوریه آن را به مثابه اشغالگری آشکار به منظور تجزیه و تقسیم سوریه دانست و گفت: آمریکا برای تحقق این هدف از گروههای تروریستی که با ارتش سوریه می‌جنگند، حمایت مالی، تسلیحاتی و لجستیکی می کند، به اضافه اینکه از کُردهای جدایی طلب نیز برای تحقق همین هدف یعنی تجزیه سوریه حمایت می‌کند و دولت ترکیه را نیز تحت فشار قرار می‌دهد تا مطیع دستوراتش باشد.

وی تاکید کرد: آمریکا از اهداف راهبردی خود در سوریه کوتاه نخواهد آمد مگر با فشار نظامی و سیاسی ارتش سوریه و متحدانش. گام اول برای بیرون راندن آمریکا از سوریه نابودی تروریست‌ها و عقب نشینی ترکیه از خاک سوریه است، در این صورت خواهیم دید که آمریکا به سرعت از منطقه خارج خواهد شد.

منال الشیخ در مورد واکنش سوریه به تجاوزهای مداوم رژیم صهیونیستی به خاک سوریه و پاسخ دمشق در این باره نیز گفت: هدف قرار دادن مواضع مزدوران تروریست وابسته به اسرائیل در سوریه و بمباران برخی مواضع نظامی اشغالگران قدس بخشی از پاسخ سوریه به تجاوزهای رژیم اسرائیل است حال آنکه این رژیم بر هدف قرار گرفتن موشک‌های خود توسط پدافند هوایی سوریه سرپوش می‌گذارد، زیرا این وضعیت بیانگر واکنش قاطعانه دمشق و به مثابه شکستی بزرگ برای نظامیان ارتش اسرائیل است.

وی درخصوص ایستادگی مردم ایران در مقابل تحریم ها و دسیسه های آمریکا نیز گفت: واشنگتن در تعامل با ایران بازی هویج و چماق و فشار اقتصادی را در پیش گرفته است با این هدف که آن را در برابر خواسته‌های خود به زانو در آورد، اما شکست این بازی قبلاً روشن شده و اکنون نیز ناکام مانده است، زیرا جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور متمدن و پیشرفته در بخش نظامی در تعامل با گستاخی آمریکا مهارت دارد و از توان نظامی و حمایت مردمی و ایمان قوی برخوردار است و همانطور که قبلاً آمریکا را شکست داد در آینده نیز چنین خواهد کرد.

این مقام سوری در خصوص تحرکات ترکیه در سوریه نیز گفت: ترکیه نخواهد توانست به فریبکاری ادامه دهد، بلکه زمان آن رسیده که از بازی بین آمریکا و روسیه دست بردارد و گزینه‌ای را انتخاب کند که آن را از سقوط در پرتگاه حفظ کند. به نظر می‌رسد در نهایت روسیه را انتخاب کند زیرا صادق تر از آمریکا است که حامی کُردها و دشمن اردوغان و دغدغه بزرگ دولت ترکیه به شمار می‌آید.

وی در ادامه این مصاحبه گفت: در صورتی که ترکیه با روسیه نیز از در فریبکاری وارد شود حکم حلق آویز شدن خود را صادر کرده است.

منال الشیخ در مورد نشست سه جانبه آمریکا، روسیه و رژیم صهیونیستی درباره خروج نیروهای ایرانی از سوریه نیز گفت: ایران متحد مهم سوریه است و روابط دو کشور راهبردی است از همین رو روسیه نمی‌تواند علیه ایران وارد این نشست شود و این خبر به نظر غیرمنطقی می‌رسد. به نظر می‌رسد نشست سه جانبه مزبور برای بررسی موضوع دیگری است که نه ضد ایران و سوریه بلکه شاید برای یافتن برون رفتی آبرومندانه برای آمریکا و اسرائیل از جنگ خفت بار علیه ملت سوریه باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =