۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۵
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83368540
۰ نفر
 ۴۵۰ واحد مشاغل و صنف مزاحم شهری مهریز نیاز به ساماندهی دارد

یزد - ایرنا - رئیس اتاق اصناف مهریز گفت: ساماندهی ۴۵۰ واحد مشاغل و صنوف مزاحم شهری به منظور ایجاد وحدت رویه در کاهش استقرار و رفع مزاحمت کارگاه های صنفی در حوزه شهری از جمله مطالبه مردمی است ، امیدواریم شاهد همکاری شهروندان و نهادهای ذی ربط در این ارتباط باشیم.

محمدرضا زارع زاده روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: سال گذشته زمینی برای استقرار این واحدها در خارج شهر و حوالی شهرک صنعتی مهریز اختصاص یافته بود.

وی ادامه داد: برای ایجاد مکان مناسبی برای استقرار این واحدها به برخی زیر ساخت‌ها از جمله آب، برق، جاده، تلفن و… نیاز است، امیدواریم با حمایت و پیگیری مسئولان شهرستان هرچه سریع‌تر این مطالبه شهروندان محقق شود.

از میان مشاغل و صنوف متعدد مزاحم شهری می توان به مکان های تولید، بسته بندی و انبار مواد شیمیایی خطرناک و مواد محترقه؛ دامداری اعم از سبک و سنگین؛ مرغداری و پرورش انواع طیور صنعتی؛ تولید مصنوعات سیمانی و موزائیک؛ تولید لوله سیمانی و پله؛ تولیدکاشی و سرامیک؛ آجرپزی از جمله تولید آجر فشاری و سفال، تولید آجر قزاقی؛ تولید گچ و آهک، سنگبری و سنگ کوبی اشاره کرد که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی‌توانند در محدوده شهری فعالیت کند.

همچنین می توان به کارگاه‌های تولیدآسفالت؛ تولید شن وماسه؛ چرم سازی؛ دباغی؛ سالامبور سازی؛ روده پاک کنی؛ کشتارگاه دام و طیور؛ پایانه‌های بار و انبار مؤسسات باربری؛ شارژگاز در کپسول؛ آب فلزکاری ها (آب کاری)؛ رنگ کاری پروفیل آلومینیومی (رنگ کوره‌ای) اشاره کرد که از جمله مشاغل و صنوفی است که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی‌تواند در محدوده شهر فعالیت داشته باشد.

همچنین ریخته گری‌ها و ذوب فلزات از جمله چدن، مس، فولاد، مفرغ و برنز، آلومینیوم، سرب؛ مراکز بازیابی اوراق انواع خودرو، موتورسیکلت و ماشین آلات راهسازی، صنعتی و کشاورزی؛ انبار انواع پسماند و ضایعات قابل بازیافت مشتمل بر فلزی، قراضه‌ها، کاغذ و مقوا، لاستیک و پلاستیک، پتو؛ و تعمیرگاه ماشین آلات سنگین از دیگر مشاغل و صنوفی مزاحم در حوزه شهری است.

در آئین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، وظایف و تکالیف دستگاه‌ها برای ساماندهی مشاغل و اصناف مشخص شده است که براین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری اتاق اصناف ایران موظف است اقدامات لازم را در زمینه ایجاد ظرفیت برای استقرار صنوف موجود در شهرها و شهرک‌های صنعتی، گذراندن دوره‌های آموزشی، محیط زیست، بهداشت و ایمنی از سوی صاحبان و کارکنان واحدهای صنفی براساس ماده (۱۷) قانون نظام صنفی کشور -مصوب ۱۳۸۲- و راه اندازی سامانه‌های خدمات الکترونیک مشاغل شهری اجرایی کند.

هم اکنون ۶ هزار نفر در ۲ هزار و ۷۰۰ واحد صنفی فعال حوزه شهری و روستایی مهریز اشتغال دارند.

واحدهای صنفی مهریز زیر نظر ۱۲ اتحادیه وظایف را در چارچوب مقررات انجام می‌دهند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

۷۵۳۶/‏‬ ۲۰۴۷/‏

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =