هوای اصفهان در سومین روز متوالی برای گروه های حساس ناسالم است

اصفهان- ایرنا- کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در سومین روز متوالی به گفته کارشناسان امر برای گروه های حساس ناسالم است.

رئیس امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وضعیت کیفی هوای کلانشهر اصفهان همچنان تا صبح امروز سه شنبه با میانگین ۱۰۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است.

بابک صادقیان گفت: بر همین اساس شاخص آلاینده‌های موجود در هوا در خیابان احمدآباد بر روی عدد ۱۲۵، خیابان رودکی ۸۲، خیابان استانداری بر روی عدد ۱۰۴، چهار باغ خواجو بر روی عدد ۹۵ و بزرگراه خرازی بر روی عدد 112 (AQI) قرار دارد.

با توجه به وضعیت ناسالم کیفیت هوا در چنین شرایطی لازم است شهروندان به توصیه‌های مرکز بهداشت استان در این زمینه توجه کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (A Q I ) یا شاخص آلودگی هوا (P S I ) معیاریست که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن- دی اکسیدگوگرد- ترکیبات نیتروژن دار- ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

آلودگی هوا یکی از چالش های اساسی کلانشهر های کشور منجمله اصفهان است که به تاکید کارشناسان باید برای رفه این مشکل اساسی تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

نداشتن طرح جامع علمی و عملی، موازی کاری، نبود ضمانت اجرایی قوانین، فقدان مدیریت یکپارچه شهری، نگرش سلیقه ای و عدم کنترل آلاینده ها از جمله عوامل پیشروی آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور از سوی کارشناسان اعلام شده است.

برآیند آمار موجود آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ و میر در دنیا محسوب می شود که به تاکید این کارشناسان در بعضی از کشورهای جهان هفت درصد از تولید ناخالص ملی به دلیل آلودگی هوا اتلاف می شود و این رقم در کشور ما ۲.۴۸ درصد است.
به استناد آمار رسمی، سالانه ۳۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به دلیل اثرات آلودگی هوا خسارت به اقتصاد ملی وارد می شود، همچنین براساس گزارش بانک جهانی خسارت آلودگی هوای پایتخت سالانه بیش از ۲ میلیارد و ششصد میلیون دلار به اقتصاد کشور است و آلودگی هوای تهران ۲.۶ میلیارد دلار خسارت می زند.
به گزارش بانک جهانی وضعیت ایران از نظر ذرات معلق فقط از کشورهای هند، چین و قاهره بدتر است و کشورهای مدرن توانستند آلودگی هوای خود را رفع کرده و وضعیت بسیار بهتری نسبت به ما داشته باشند.

۸۱۱۴/‏۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =