موسیقی مهمترین شکل هنری برای کشف نشانه شناسیِ اندیشه فرهنگی است

تهران - ایرنا - تهیه‌کننده برنامه «ارغنون» شبکه رادیویی گفت‌وگو، موسیقی را برداشتی از رخدادهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جوامع دانست و گفت: این هنر مهمترین دریچه برای کشف نشانه‌شناسیِ اندیشه فرهنگی هر جامعه است.

فرهاد دهنوی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان آنکه موسیقی در میان تمام هنرها، تنها هنری است که بی واسطه ترین پل ارتباطی را میان خالق و مخاطب برقرار می‌کند گفت: اما همین ارتباط بی واسطه وقتی در بستر رخدادهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هر جامعه‌ای قرار می‌گیرد تلاش می‌کند تا حال و هوای برخاسته از همان بسترها و جریانات جاری اجتماعی را در قالب زبان هنری‌اش به مخاطب منتقل کند.

وی ادامه داد: به همین سبب موسیقی در کنار زبان جهان شمول و فراگیرش در ارتباط گیری با مخاطب یکی از مهمترین اشکال هنری در شکل نماد شناسی و نشانه شناسیِ اندیشه و آرای فرهنگی هر جامعه به شمار می‌رود.

تهیه کننده برنامه موسیقایی «ارغنون» خاطرنشان کرد: ما در مجله موسیقایی ارغنون که پنج شنبه شب‌ها مهمان خانواده‌های هنردوست و هنرمند ایرانی می‌شود تلاش کرده‌ایم در کنار رویکرد و نگاه تخصصی جاری در این هنر در راستای نماد شناسی، نشانه‌شناسی و الگوهای آن در تمام قالب ها به سهم خود گامی برداریم.

وی با بیان آنکه رسالت شبکه رادیویی «گفت و گو» بر محور گفتمان میان اهالی نظر، هنرمندان، منتقدان و مدیران است خاطرنشان کرد: ایجاد همین فضای گفت‌وگو محور با بازتاب آرای مختلف سبب شده ارغنون بیش از شش سال تولید و پخش در هر سه ضلع فعالیت رسانه‌ای یعنی هنرمندان موسیقی، مدیران و مخاطبان جایی برای خود باز کند.

دو برنامه به مناسبت روز جهانی موسیقی

دهنوی با اشاره به آنکه در تقویم رویدادهای جهانی روز بیست و یکم ژوئن (۳۱ خرداد) به عنوان روز جهانی موسیقی نامگذاری شده است تصریح کرد: به همین سبب برنامه ارغنون در راستای رسالت بنیادی خود در همراهی با موضوعات ملی و بین المللی حوزه موسیقی، دو برنامه ویژه را ششم و سیزدهم تیرماه با محوریت موسیقی اصیل، سنتی و ردیفی - دستگاهی ایران با حضور کارشناسان و منتقدان و مؤلفان تدارک دیده است.

وی درباره این دو ویژه برنامه گفت: قدمت سنت بداهه نوازی در هنر موسیقی ایران به هزاره‌های دور باز می‌گردد و سرچشمه آنچه امروز به عنوان موسیقی اصیل ایرانی شناخته می‌شود در بداهه نوازی اساتید و قدمای این هنر در گذشته‌ها نهفته است.

تهیه کننده برنامه رادیویی ارغنون افزود: به همین دلیل در این دو ویژه برنامه با محوریت «بداهه نوازی در موسیقی ایران» تلاش می‌کنیم سفری به درازنای تاریخ موسیقی ایرانی و آنچه امروز به عنوان موسیقی ردیفی - دستگاهی و اصالت هنر موسیقایی ایران شناخته می‌شود به مخاطبان ارائه دهیم.

وی درباره کارشناسان حاضر در این دو ویژه برنامه گفت: کارشناسان حاضر در این دو برنامه عبارتند از رضا علی آبادی از پژوهشگران و مؤلفان موسیقی کشور و از نوازندگان چیره دست تنبور و کاوه صادقی آزاد از نوازندگان شناخته شده نی و منتقد حوزه موسیقی، این دو هنرمند در بحث و گفتگو خود به مرور تاریخچه موسیقی سنتی، آئینی، مقامی و در نهایت موسیقی ردیفی - دستگاهی ایران با محوریت مقوله بداهه‌نوازی خواهند پرداخت.

برنامه ارغنون از تولیدات گروه فرهنگ و تاریخ شبکه رادیویی «گفت و گو» با محوریت مرور، رصد و مداقه بر مهمترین اتفاقات حوزه موسیقی کشور، پنجشنبه هر هفته ساعت ۲۱ از این شبکه رادیویی پخش می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =