۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83368494
۰ نفر
تحریم شرکت های رایانه ای، جنگ فناوری آمریکا با چین

پکن- ایرنا- آمریکا به بهانه امنیت ملی، ۵ شرکت برتر فناوری رایانه چین را تحریم کرده است موضوعی که پکن معتقد است هدف از این کار همانند تحریم فناوری نسل پنج اینترنت شرکت "هواوی"، قطع زنجیره عرضه شرکت های چینی و تضعیف توانایی های علمی، فنی و اقتصادی چین است.

وقتی که شرکت ها در فهرست تحریم قرار می گیرند، شرکت های آمریکایی نمی توانند بدون اجازه دولت با آنها داد و ستد داشته باشند و آنها هم قادر نخواهند بود قطعات الکترونیکی مورد نیاز خود را از شرکت های آمریکایی خریداری کنند.
دولت آمریکا می گوید از ابر رایانه های چینی برای تقویت ارتش این کشور استفاده می شود و دیگر اینکه این شرکت ها برخلاف امنیت ملی و منافع سیاست خارجی آمریکا عمل می کنند آمریکا در حال تشدید محدودیت هایش علیه شرکت های فناوری پیشرفته چین است، همانطور که در مورد شرکت هواوی نیز چنین کرد.
با توجه به وخیم ترشدن جنگ تجاری، قرار است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و "شی جین پینگ"، رئیس جمهور چین هفته آینده در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در اوساکا دیدار کنند.
تصمیم وزارت بازرگانی آمریکا از روز گذشته (دوشنبه) اجرایی می شود، این یک اقدام تحریمی یک جانبه دیگر از آمریکا علیه شرکت های چین پس از قرار دادن شرکت هواوی در این فهرست به شمار می رود.
پنج شرکت جدید هدف تحریم در زمینه ابر رایانه فعالیت می کنند در جدیدترین رده بندی ۵۰۰ ابر رایانه اول جهان، ابر رایانه "سون وی تایی هو لایت" و ابر رایانه های «تیان هه ۲۲» که مشمول تحریم قرار گرفته اند در رتبه های سوم و چهارم قرار دارند.
تعداد کل ابر رایانه های چین در این رده بندی به ۲۱۹ دستگاه می رسد که چین را از این لحاظ در مقام اول جهان قرار می دهد ابر رایانه سامیت آمریکا در مقام نخست و تعداد کل ابر رایانه های آمریکا در این فهرست ۱۱۶ شرکت بود.
"تیان لویی" از کارشناسان حوزه صنعت فناوری می گوید در چنین شرایطی، آمریکا به بهانه امنیت ملی، پنج شرکت چینی در زمینه ابر ریانه را مورد تحریم قرار داد که هدف از آن همانند تحریم فناوری نسل پنج مخابرات شرکت هواوی قطع زنجیرۀ عرضه شرکت های چینی و تضعیف توانایی توسعۀ علمی و فنی و اقتصادی چین است.
وی گفت: در یک هفته آینده، روسای جمهوری چین و آمریکا در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در اوساکا بار دیگر با یکدیگر دیدار خواهند کرد این اقدام آمریکا در چنین زمانی با هدف وارد کردن فشار بیشتر برای کسب امتیاز بیشتر در مذاکرات اقتصادی و تجاری با چین صورت گرفته است.
این کارشناس چینی گفت: از ابراز نظر مذاکره کننده تجاری آمریکا که اعلام کرد «راهی بهتر از افزایش تعرفه علیه چین وجود ندارد» تا قرار دادن شرکت های بیشتر در فهرست تحریم صادرات، نشان می دهد آمریکا هیچ تمایلی به حل و فصل مساله ندارد و به تفاهمات به دست آمده بین رهبران دو کشور در دیدار آرژانتین در سال گذشته بی توجه است موضوعی که به منافع شرکت های هر دو طرف آسیب خواهد رساند.
این کارشناس چینی معتقد است اهداف آمریکا چه برای جلوگیری از توسعه درازمدت علمی، فنی و اقتصادی چین و چه وارد کردن فشار بیشتر به چین، در روند رایزنی اقتصادی و تجاری، تحقق نخواهد یافت.
با توجه به اینکه چین دارای بیش از ۱۷۰ میلیون نیروی مستعد تحصیل کرده است و از لحاظ میزان سرمایه گذاری در تحقیقات علمی و فنی در مقام دوم جهان، از لحاظ درخواست ثبت حق انحصاری و میزان ثبت حق انحصاری در مقام اول جهان قرار دارد و از سوی دیگر با توجه به اوضاع کنونی در زنجیرۀ صنعتی جهانی، سلطه طلبی و قلدری آمریکا در زمینۀ دانش و فناوری نمی تواند جلوی نوآوری و توسعۀ چین را بگیرد.
از سوی دیگر موضع چین در مذاکرات تجاری با آمریکا قاطع و همیشگی است و چین بر حل مساله از طریق گفت و گوی برابر به ویژه در نظر داشتن نگرانی های منطقی یکدیگر پایبند است آمریکا باید به طور برابر با شرکت های چینی برخورد کند و نباید با فشار و تحریم به رقابت ناعادلانه دست بزند.
اگر منافع مشروع شرکت های چین آسیب ببیند، چین بر اساس ساز و کار «فهرست نهادهای غیر مطمئن»، موسسات امریکایی را که با هدف غیرتجاری و مغایر با مقررات بازار و عهدشکنی، اقداماتی علیه شرکت های چین از جمله انحصار، قطع عرضه یا اقدامات تبعیض آمیز دیگر در پیش گرفته اند، در فهرست نهادهای غیر مطمئن قرار خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =