ارجاع ۳۶۰۰ شهروند ماکویی با فشار خون بالا به پزشک

ارومیه- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان ماکو با اشاره به اینکه فشار خون ۷۲.۰۸ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال این شهرستان شامل حدود ۳۳ هزار و ۹۱۴ نفر از آغاز طرح بسیج ملی فشار خون تاکنون پایش شده است، گفت: از این تعداد، سه هزار و ۵۸۰ نفر با فشار خون بالا نیازمند خدمات درمانی شناسایی و به پزشک ارجاع شدند.

رحیم صمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: حدود ۴۷ هزار نفر از جمعیت این شهرستان جامعه هدف این طرح ملی هستند که شامل جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می‌شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۶۶ مرکز و پایگاه بهداشتی و ایستگاه ثابت تا ۱۵ تیرماه سال جاری نسبت به اجرای این طرح و سنجش فشارخون مراجعه کنندگان اقدام می‌کنند، افزود: از این تعداد ۳۳ خانه بهداشت، پنج مرکز خدمات جامع سلامت، هفت واحد بهداشتی شهری و ۲۴ ایستگاه ثابت و چهار سیار ایجاد شده در محل‌های پر رفت و آمد مردم، کار کنترل فشار خون را انجام می‌دهند.

وی افزود: ۲ پایگاه ثابت نیز در مرز بازرگان برای مسافران خروجی و ورودی تعبیه شده است که در این پایگاه‌ها خدمات برای مسافران خارجی نیز ارائه می‌شود.

صمدی تعداد نیروهای درگیر در اجرای این طرح را ۱۱۱ نفر اعلام کرد و ادامه داد: پرسنل شبکه بهداشت از هشت صبح تا هشت شب خدمات مربوط به این طرح را ارائه می‌دهند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان ماکو با بیان اینکه این بصورت حضوری و غیر حضوری صورت می‌گیرد، یادآوری کرد: افراد در مراجعه به پایگاه‌های سنجش فشار خون، کارت ملی یا شماره ملی خود را به همراه داشته باشند و شهروندان می‌توانند با ورود به سایت salamat.gov.ir با خود اظهاری، فشار خون خود را ثبت کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر فشارخون بالا به موقع تشخیص داده شود، می‌توان با دارو یا رعایت برخی کارها آن را کنترل کرد، افزود: همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می‌توانند با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های سلامت ثابت و سیار شهری و روستایی، خانه‌های بهداشت و بیمارستان از وضعیت فشار خون خود مطلع شوند.

به گزارش ایرنا طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرده است که در مرحله اول تا ۱۷ خردادماه اطلاع‌رسانی و آموزش صورت گرفت و در مرحله دوم از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر عملیات سنجش فشارخون انجام می‌شود.

ماکو بیش از ۹۷ هزار نفر جمعیت دارد.

۷۱۳۲/‏۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =