نهاوندیان: توسعه سیستان و بلوچستان  اولویت مدیریت اجرایی است

زاهدان- ایرنا- معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: توسعه همه جانبه سیستان و بلوچستان در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و مسائل خارجه در اولویت مسئولان اجرایی کشور قرار دارد.

محمد نهاوندیان دوشنبه شب در کارگروه باز آفرینی شهری و بافت‌های فرسوده سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هر کجا نقطه آسیبی وجود دارد باید به سرعت علاج و درمان شود اظهار داشت: تمام دستگاه ها بویژه محلی و ستادی باید با همتی مضاعف روند باز آفرینی بافت‌های ناکار آمد را سرعت بیشتری بدهند.

وی با بیان اینکه موانع پیشرفت در سیستان و بلوچستان باید برداشته شود ادامه داد: اگر تمام دستگاه ها در زمینه بافت های فرسوده پای کار بوده و کمک کننده باشند در این طرح موفق خواهیم شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه اگر خواهان طرحی ماندگار هستید باید توجیه اقتصادی داشته باشد افزود: طرحی ماندگار خواهد شد که توجیه منطقی و اقتصادی داشته باشد و این امر هم تنها مختص به حوزه مالی نیست بلکه ابعاد اجتماعی یک طرح نیز مدنظر است.

وی به بنیاد مسکن و راه و شهرسازی در حوزه طرح‌های باز آفرینی سیستان و بلوچستان توصیه کرد که به بخش توسعه گرا، بخش خصوصی و مالی در پیشبرد طرح‌های خود توجه کنند چراکه تنها با واگذار کردن طرح به مردم، آن طرح موفق نخواهد شد.

نهاوندیان با اشاره به طرح «امید» به عنوان یکی از طرح‌های مهم دولت افزود: این طرح به منظور بسیج تمام دستگاههای دولتی، هماهنگی و کمک به سازمان راه و شهرسازی در حوزه باز آفرینی پیش بینی شده و مورد تأیید رئیس جمهوری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حوزه باز آفرینی شهری و بافت‌های فرسوده در کشور تا کنون طرحی مورد تأیید قرار نگرفته است ادامه داد: طرح باز آفرینی در حوزه شهرهای زاهدان و چابهار از جمله طرح‌های بزرگ ملی است که در صورت تحقق آن به الگوی کارآمد در حوزه باز آفرینی شهری و بافت‌های فرسوده تبدیل خواهد شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری عدم توسعه یافتگی، خشکسالی و پراکندگی سکونتی را از جمله مشکلات بافت‌های نا کارآمد در حوزه شهری زاهدان و چابهار عنوان کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری نیز در این نشست گفت: رئیس جمهوری تاکید فراوانی در توسعه باز آفرینی شهری و ارتقا توسعه بافت‌های ناکارآمد دارند.

سید محمد پژمان ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ظرفیت عملیاتی بالایی برخوردار است و انجام طرح‌های مختلف در سطح کشور گواهی براین کارآمدی است.

وی بیان کرد: نشست های متعددی در حوزه باز آفرینی شهری برگزار شد که به ارائه سندی برای حضور بنیاد مسکن انجامید.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: پنج هزار واحد در حوزه شهر زاهدان در نظر گرفته شده که اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق توسعه ملی تأمین خواهد شد.

وی همکاری همه دستگاه های مرتبط در این حوزه را مهم عنوان کرد و افزود: تمام دستگاههای اجرایی دست اندرکار با تمام ظرفیت باید وارد کار شوند.

پژمان نقش و همکاری مردم در عملیاتی شدن این طرح‌ها را مهم دانست و اظهار داشت: باید نظرات و پیشنهادات مردم و تشکل های مردمی نیز خواسته و لحاظ شود.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: حاشیه نشینی یکی از معضلات و تهدیدات چند دهه اخیر در حوزه شهری است.

محمدجواد حق شناس ادامه داد: مشکلاتی چون شرایط اقلیمی و جغرافیایی، خشکسالی، بیکاری و مواردی از این دست سبب شده امروزه در شهرهای بزرگی چون زاهدان و چابهار شاهد رشد حاشیه نشینی و مشکلات این معضل باشیم.

وی تصریح کرد: دولت ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای کمک به ساماندهی حاشیه نشینی زاهدان به ازای هر واحد ۵۰ میلیون تومان اختصاص داده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: ۲۰۰ میلیارد تومان نیز برای ۱۰ هزار واحد به هر واحد ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی افزود: دولت همچنین ۳۰۰ میلیارد تومان برای تأسیسات زیربنایی، روبنایی و کارهای عمومی مناطق حاشیه‌ای هزینه می‌کند که در هیج جای دیگری چنین سابقه‌ای نداشته است.

وی به همکاری مردم و دستگاه ها در پیشبرد این طرح اشاره کرد و افزود: کار توسط مردم شکل می‌گیرد و از این حیث نیازمند همکاری آنها در این حوزه هستیم.

۹۹۱۴**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =