دانشگاه ها باید به رفع مشکلات مناطق خود کمک کنند

بجنورد- ایرنا- معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه ها باید در کنار تربیت دانشجویان به رفع مشکلات و چالش ها به صورت ملی و منطقه ای کمک کنند و این امر به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار آنان قرار گیرد.

به گزارش ایرنا دکتر مجتبی صدیقی عصر دوشنبه در دیدار با روسای دانشگاه های خراسان شمالی اظهار داشت: حتی انتظار می رود دانشگاه ها دغدغه مسائل بین المللی را داشته و برای رفع مشکلات جهانی چاره جویی کنند.
وی افزود: دانشگاه ها در استان های مختلف کشور باید مسائل و مشکلات مربوط به حوزه خود را احصا کرده و برای رفع آن راهکارهای علمی و عملی ارائه دهند و شایسته نیست در مناطقی که دانشگاه حضور دارد، گرفتاری و مشکل وجود داشته باشد.
صدیقی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص دانشگاه های علمی و کاربردی گفت: محصولات این مراکز باید وارد بازار شود و نیاز های فوری هر منطقه را باید رفع کنند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه های فرهنگیان در سطح کشور زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت دارند که نمی توانیم آنها را از نظر اعتباری کمک کنیم و این امر موجب شده تا این مراکز با مشکلات زیادی مواجه شوند.
صدیقی بر لزوم تعامل و هم افزایی دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: ما نیز در این مسیر برای گشودن گره ها و مسائلی که اعتباری نباشند، چاره اندیشی و حمایت خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید از اعتبارات معطل در سایر بخش های استان و فضاهای دانشگاهی و آموزشی بهره بگیرند، گفت: دولت در این خصوص تصمیم گیرنده است و برخی از فضاهای معطل مانده را به سایر مراکز به صورت موقت و یا دائم انتقال می دهد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محصولات دانشگاه های فنی و حرفه ای را امیدوار کننده خواند و گفت: تلاش بر آن است تا رونق تولید و کسب و کار در کشور اتفاق بیفتد.
 

آموزش عالی آبروی نظام است
صدیقی با رد اینکه بعضاً گفته می شود که آموزش در وزارت علوم رها شده، گفت: این چنین تفکری در خصوص وضعیت دانشگاه ها درست نیست، توسعه کمی آموزش را افتخار می دانیم و هم اکنون آموزش عالی آبروی نظام است.
وی افزود: اکنون هیچ جوانی در کشور برای ورود به دانشگاه مشکل ندارد و ورود به دانشگاه ها دیگر رویا نیست.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: هم اکنون در دانشگاه های دولتی صندلی خالی وجود ندارد و این امر در دانشگاه های غیردولتی بیشتر به چشم می خورد.
صدیقی افزود: در قالب طرح آمایش تمامی ظرفیت ها و مشکلات دانشگاه های سراسر کشور احصا خواهد شد.
وی افزود: اکنون خروجی دانشجویان در مقطع کارشناسی از دانشگاهها ۳۵۰ هزار نفر است که ظرفیت پذیرش رشته های کارشناسی ارشد نیز به همین میزان است.
در این نشست روسای دانشگاه های خراسان شمالی، مسائل و مشکلات حوزه خود را مطرح کردند که کمبود فضای آموزشی، ورزشی، خوابگاهی و رفاهی از جمله دغدغه های آنان بود.
۳۰۰۷/۵۱۳۲
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =