۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۱
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83368325
۰ نفر
جرایم سایبری قم طی ۷ سال، ۱۷۴۸ درصد افزایش یافته است

قم – ایرنا - رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی قم گفت: جرایم سایبری ثبت شده در این استان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۰ بیش از یک هزار و ۷۴۸ درصد رشد داشته است.

سرهنگ علی موالی عصر دوشنبه در یکصد و یکمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: جرایم سایبری در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۳۸۲ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه جرایم مالی و اقتصادی در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است گفت: در این مدت بیش از ۷۰ درصد جرایم سایبری توسط پلیس فتای قم کشف شده است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی قم، با اشاره به تلاش گروه‌های معاند خارجی برای بزرگنمایی و سیاه نمایی ناهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی قم در شبکه‌های اجتماعی افزود: تغییر سبک زندگی، تغییر در رفتار و پوشش، کمرنگ کردن اعتقاد، دوری از خانواده و فاصله گرفتن از ارزش‌ها از جمله موضوع‌هایی است که گروه‌های معاند در شبکه‌های اجتماعی به شدت آنها را دنبال می‌کنند.

وی با بیان اینکه فضای مجازی بستر مناسب برای ترویج ناهنجاری شده است گفت: به دلیل سرعت بالا در انتشار مطالب، اثرگذاری این شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد شده است.

موالی، ادامه داد: قبح شکنی در فضای مجازی موجب تغییر رفتار در جامعه شده به گونه‌ای که شرایط کنونی اجتماعی متأثر از فضای مجازی بسیار تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه فضای مجازی محلی برای کوچ مجرمان به این فضا شده است گفت: بسیاری از جرایم در حال سوق پیدا کردن به فضای مجازی و استفاده از بسترهای این فضا برای انجام جرایم است.

موالی، با اشاره به پیچیدگی‌های جرایم سایبری گفت: در یکی از این پرونده‌ها، نوجوانی ۱۴ ساله در قم با یک تلفن همراه، موفق به هک ۹ هزار و ۴۳۹ حساب بانکی در سراسر کشور شده است که با گذشت ۹ ماه هنوز تعداد زیادی از صاحبان این حساب‌ها توسط بانک‌ها شناسایی نشده است.

فوت ۲۴ تن در تصادف های درون شهری قم

سرپرست پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی قم نیز در این جلسه با بیان اینکه در سه ماه نخست امسال ۲۴ تن در تصادف های درون شهری قم جان خود را از دست داده‌اند گفت: در این مدت، یک هزار و ۹۰۳ فقره تصادف جرحی و هفت هزار و ۳۷۰ تصادف منجر به خسارت به ثبت رسیده است.

سرهنگ علی حسن قیصری، ادامه داد: از مجموع افراد جان باخته در تصادف های استان، ۹ تن در صحنه حادثه و ۱۵ تن در بیمارستان‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: در سه ماه نخست امسال، ۳ هزار و ۳۲۲ خودرو توقیف شده است و بیش از ۷۴ هزار خودروی حادثه ساز در این مدت اعمال قانون شده که ۲۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

قیصری توجه به اصلاح معابر و نقاط حادثه خیز قم را ضروری دانست و اظهار داشت: سه راه بازار، میدان مطهری، میدان جانبازان، خیابان اراک محدوده پل حجتیه و پل آهنچی و همچنین محدوده اطراف مسجد جمکران از جمله مناطقی است که نیاز به اصلاح معابر دارد.

وی با تاکید بر برنامه ریزی برای رفع مشکلات ترافیکی ایام نیمه شعبان در طول سال ادامه داد: همواره پس از نیمه شعبان موضوع حل گره‌های ترافیکی اطراف مسجد جمکران تا سال بعد به فراموشی سپرده شده و این مشکلات همه ساله تکرار می‌شود که این موضوع باید در طول سال مورد توجه قرار گیرد.

وی تلاش برای نصب و راه اندازی دوربین‌های ثبت تخلف را عامل مهم برای کاهش تصادف‌ها در استان دانست و ادامه داد: شهرداری قم راه اندازی ۱۶۰ دستگاه دوربین را دستور کار خود دارد که با تسریع در این زمینه به طور قطع کاهش تصادف‌ها را شاهد خواهیم بود.

فرمانده انتظامی شهرستان قم نیز در این جلسه با بیان اینکه مأموریت‌های پلیس بیش از توان و امکانات این نیرو است، گفت: آمد و شد چند میلیون مسافر، زائر و مجاور در محورهای درون شهری و مواصلاتی استان موجب شده تا حجم فعالیت پلیس استان بسیار زیاد باشد.

سرهنگ مرادحسین جعفریان با اشاره به بروز برخی ناامنی‌ها در اردیبهشت ماه سال گذشته به ویژه در منطقه نیروگاه، افزود: با اقدام‌های صورت گرفت در سه ماهه اول سال جاری شاهد کاهش ۱۵ درصدی شرارت هستیم.

۷۴۰۴/ ۱۱۷۵ 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =