"ترزا می " بر ضرورت حل دیپلماتیک تنش‌ها در منطقه خلیج فارس تاکید کرد

لندن – ایرنا –نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه همزمان با افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس، در مجلس عوام گفت: اولویت ما این است که برای وضعیت کنونی راه دیپلماتیک پیدا کنیم.

«ترزا می» که درباره سفر اخیرش به بروکسل برای شرکت در نشست شورای اروپا گزارش می‌داد افزود که در این اجلاس پیرامون ایران و تحولات اخیر در خلیج‌فارس هم‌صحبت شد.

وی بدون اشاره به تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم هوایی کشورمان مدعی شد که از ایران می‌خواهیم تنش‌ها را کاهش دهد.

می در حالی این اظهارات را مطرح کرد که تنش‌ها در منطقه پس‌ازآنکه ایران پهپاد جاسوسی آمریکا را در حریم هوایی خود منهدم کرد بالاگرفته است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که پس از خروج از برجام و در ادامه فشار حداکثری برای کشاندن ایران پای میز مذاکره دست به جنگ روانی تازه‌ای زده در توئیتی مدعی شد که لحظه آخر از اقدام تلافی‌جویانه علیه ایران صرف‌نظر کرده، اما احتمال درگیری نظامی همچنان وجود دارد.

وی همچنین امروز با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران اعمال کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس درباره این تحولات می‌گوید، لندن گمان نمی‌کند تهران یا واشنگتن خواهان جنگ باشند اما بسیار نگران آن است که جنگ به‌صورت تصادفی رخ دهد.

" جرمی هانت " که نامزد پست نخست‌وزیری انگلیس نیز به شمار می‌رود، همچنین ادامه داد که لندن در کنار آمریکا به‌عنوان قدرتمندترین متحد خود ایستاده و هر درخواست برای حمایت نظامی علیه ایران را مورد به موردبررسی می‌کند.

همچنین بان کی مون دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد که اکنون سمت معاونت گروه بین‌المللی «الدرز» را بر عهده دارد، ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش تنش‌ها در خلیج‌فارس تصریح کرد: این تحولات بیانگر فقدان یک چارچوب مؤثر برای امنیت خاورمیانه و نتیجه تصمیم احمقانه آمریکا در خروج از برجام است.

در همین حال، بزرگ‌ترین نهاد ضد جنگ انگلیس از مخالفان سیاست‌های ضد ایرانی ترامپ دعوت کرده تا در تجمع اعتراضی مقابل دفتر نخست‌وزیری انگلیس شرکت کنند. در این حرکت اعتراضی همچنین توماری که درباره ضرورت مخالفت با اقدام نظامی علیه ایران به امضاء رسیده، به دفتر نخست‌وزیری انگلیس تسلیم خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =